Influence of ground motion scaling methods on seismic response of highway bridges
Karayolu köprülerinin sismik tepkilerine yer hareketi ölçeklendirme metodlarının etkisi
  1. Tez No: 758035
  2. Yazar: MERVE GÖZÜTOK GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT, DOÇ. DR. MUSTAFA TOLGA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Deprem bölgesinde bulunan ülkeler için köprülerin sismik davranışları hayai bir konudur. Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı, Batı Anadolu Fay Hattı gibi üç önemli fay hattı üzerinde bulunan ve ana ulaşım ağlarından biri köprüler olan Türkiye gibi bir ülke için sismik analizlerinin doğru yapılması çok önemmlidir. Günümüzde mühendislerin kullandığı üç ana köprü tasarımı yönetmeliği vardır: AASHTO LRFD Köprü Tasarım Şartnamesi, Eurocode Şartnameleri ve Köprüler için Türkiye Deprem Yönetmeliği. Bu üç yönetmelik farklı tasarım spektrumu ve zaman-tanım alanı analizi kriterlerine sahiptir. Zaman-tanım alanı analizi kriterleri yer hareketi seçimi, seçilen yer hareketi sayısı ve ölçeklendirme kriterlerini içermektedir. Ek olarak, ölçeklendirme konusunda çok farklı yöntemler bulunmaktadır ve hiç bir yönetmelik hangi metodun kullanılacağını belirten kesin bir kurala sahip değildir. Bu tezde üç ölçeklendirme metodu üç farklı yönetmeliğin zaman-tanım alanı analizi kriterini göre farklı temel periyotlarına sahip üç karayolu köprüsü için kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
Seismic behavior of bridges is a vital issue for all earthquake prone countries. Accurate seismic analysis of bridges is important because bridges are one of the most important transportation networks in Turkiye which is an earthquake prone country located on three main fault lines as Northern Anatolia Fault, East Anatolia Fault and West Anatolia Fault. In engineering practice in Turkiye there are three main specifications which are AASHTO LRFD Design Specifications for Bridge Design, Eurocodes and Turkish Earthquake Specification for Bridges. Those have different seismic design criteria having different design response spectrum curves and time history analysis criteria. Time history criteria include selection of ground motion records, number of ground motions to be employed, scaling criteria etc. Also, there are different types of scaling methods and there is no strict rule of which one to choose. In this thesis three scaling methods are compared employing the three bridge design specification criteria for three different highway bridges having different fundamental periods.