İnsan kaynaklarının değişen rolü ve çevik iş ortağı kavramsallaştırması
The changing role of human resources and the conceptualization of the agile business partner
- Tez No: 758048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBİGE ÖZER KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Öngörülemez belirsizlik çağı olarak adlandırılabilecek 21. yüzyılın ilk çeyreğinin tahmini zor olan bu belirsiz zorlu koşulları, şirketleri değişime ve dönüşüme zorlamaktadır. Bu çalışmada, İnsan kaynaklarının bu öngörülemez, belirsiz, zorlu koşullara hızla uyum sağlayarak, aynı zamanda değişim ve dönüşümde öncül rol alarak hem kendi bünyesinde, hem de şirket bünyesinde çevikliği gerçekleştirmesiyle, çevik iş ortağına dönüşümü konusu kavramsal olarak incelenmektedir. Bu amaç doğrultusunda İK'nın değişen rolü ile artan sorumlulukları ve atfedilen misyonu kapsamında çevik dönüşümün şirket içerisinde gerçekleşmesinde aktif ve öncül rolünü ne derece ve ne yönde etkilediğinin incelenmesi, şirketlerin çevik yaklaşıma bakışı ve mevcut uygulamalarının ortaya konulması, İK profesyonellerinin bakış açılarıyla birlikte sentezlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma, İstanbul'da faaliyet gösteren çok uluslu ve uluslararası on adet şirketin İK departmanlarında görev alan orta ve üst düzey İK profesyonelleri ile yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, bu departmanların Çevik İK yaklaşımlarını ve mevcut duruma dair bir değerlendirme elde edebilmek üzere edinilmiş olan İK profesyonellerinin görüş ve düşüncelerini içermektedir. Katılımcıların seçimi, gerekli deneyimleri ile en zengin bilgileri verdiğine inanılan İK profesyonelleri arasından, stratejik örneklem yöntemine göre yapılmıştır. İşletmelerdeki sorunları ve potansiyeli bütünsel şekilde görebilmek için nitel araştırma tekniği uygulanmıştır. Bu kapsamda araştırma deseni ve çalışma sürecinde amaç, Çevik İK'yı dört farklı düzeyde keşfetmek ve deneyimlemektir. Bunlar; çevik dönüşüm, çevik dönüşümde şirket bünyesindeki ekipleri desteklemek, İK'nın Çevik İş ortağı kavramsallaştırılması, İK süreçleri kavramlarını çeviklik açısından keşfetmektir. Araştırma sonucunda; öngörülemez zorlu koşullara hazırlıklı şirketlerin ve İK'nın değişim, dönüşüm ve gelişimle alakalı bakış açısına tam uyum sağladıkları ve bunu zorlu koşullarda insanı odak noktasına alarak, şirketleri geleceğe hazırlamak için bir fırsat olarak değerlendirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The unpredictable uncertain challenging conditions of the first quarter of the 21st century, which can be called the age of unpredictable uncertainty, force companies to change and transform. In this study, the transformation of Human Resources (HR) into an agile business partner by rapidly adapting to these unpredictable, uncertain and challenging conditions, taking a leading role in change and transformation, and realizing agility both within its own body and within the company is examined conceptually. In line with this purpose, it is aimed to examine to what extent and in what way the active and pioneering role of HR in the realization of agile transformation within the scope of its changing role and increasing responsibilities and its ascribed mission, to reveal the companies' view of the agile approach and its current practices, and to synthesize it with the perspectives of HR professionals. The research was conducted with the semi-structured interview method with middle and senior HR professionals working in the HR departments of ten multinational and international companies operating in Istanbul, and the HR professionals obtained in order to obtain an assessment of the Agile HR approaches of these departments and the current situation. includes opinions and thoughts. The selection of the participants was made according to the strategic sampling method among the HR professionals who are believed to provide the richest information with the necessary experience. Qualitative research technique has been applied in order to see the problems and potential in the enterprises in a holistic way. In this context, the purpose of the research design and working process is to explore and experience Agile HR at four different levels. These; Agile transformation is to support the teams within the company in the agile transformation, to conceptualize HR as Agile Business partner, to explore the concepts of HR processes in terms of agility. As a result of the research; It has been observed that companies prepared for unpredictable challenging conditions and HR fully adapt to the perspective of change, transformation and development, and they consider this as an opportunity to prepare companies for the future by focusing on people in difficult conditions.