Karotikokavernöz fistül tanılı hastalarımızda farklı endovasküler metot ve materyallerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of endovascular methods and materials in patients with caroticocavernous fistula
  1. Tez No: 758078
  2. Yazar: UĞUR KEMAL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN DAĞLIOĞLU, DR. MUSA ONUR ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma ile karotikokavernöz fistül (KKF) tedavisinde transarteriyel (TA), transvenöz (TV) ve kombine endovasküler tedavi metotları ile koil, kaplı stent ve sıvı embolizan ajanlardan oluşan endovasküler tedavi materyali seçeneklerinin kombinasyonlarını uyguladığımız hastalarımızın peroperatif, kısa ve orta dönem radyolojik sonuçlarını sunacağız. KKF olgularında endovasküler tedavi seçeneklerinin etkinlik ve komplikasyon oranlarını belirleyeceğiz. Endovasküler tedavi dışında güncel veya eski diğer tedavi seçeneklerine olan ihtiyacı ve endovasküler tedavinin güvenilirliğini değerlendireceğiz. Gereç ve Yöntem: 2015 ile 2022 yılları arasında kliniğimizde tamamlanmış hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, işlem tarihleri, semptom ile bulguları, ameliyat notları, toplam hastanede yatış gün sayıları, kullanılan endovasküler metotlar ile materyaller, etyoloji, fistül tarafı, kavernöz sinüs (CS) ile bağlantılı venlerdeki reflü dilatasyon varlığı, Barrow tiplendirmesi, kontrol anjiyografi görüntülemeleri, komplikasyonlar, ve toplamda kaç seans işlem yapıldığı analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza, kriterlere uygun toplam 30 hasta dahil edildi. Cinsiyet dağılımının 15 erkek (%50), 15 kadın (%50) şeklinde olduğu saptandı. En küçük hasta 17, en büyük hasta 80 yaşındaydı (48.4+-19,6). Ortalama hastanede kalış süresi 3 gün ile 13 gün arasında değişmekte ve ortalama 4.76+-2,11 gün şeklinde belirlendi. Fistül 15 hastada (%50) sadece sol taraflı, 13 hastada (%43,3) sadece sağ taraflı ve 2 hastada (%6,6) bilateral olarak saptanmıştır. 15 hasta (%50)Tip A, 5 hasta (%16) Tip B, 3 hasta (%10) Tip C, 7 hasta (%23) Tip D olarak kategorize edilmiştir. 14 hastada idiopatik etyoloji, 9 hastada künt kafa travması, 4 hastada kavernöz segment ICA anevrizması rüptürü, 2 hastada penetran göz ve kafa travması, 1 hastada iyatrojenik etiyoloji belirlenmiştir. Etyolojide travma varlığının tek seansta fistülde tam kapanmayla ilişkisinin istatistiksel olarak anlamsız olduğu belirlenmiştir. 23 hastada radyolojik veya klinik olarak saptanabilen ekzoptalmus en sık semptom olarak göze çarpmaktadır. 28 hasta içerisinde diğer semptomlar 19 hastada baş, göz veya yüz ağrısı, 18 hastada kronik göz kızarıklığı, 16 hastada görmede bulanıklık, 13 hastada tinnitus, 4 hastada ipsilateral total görme kaybı şeklindedir. 12 hastada en az bir veya daha fazla yönde göz hareketlerinde kısıtlanma ve 10 hastada kemozis saptanmıştır. Optalmopleji saptanan 12 hasta içerisinde en sık saptanan göz hareket kusuru 11 hastadaki (%91,6) 6. CN disfonksiyonu, 5 hastada (%41,6) 3. CN disfonksiyonu bulguları mevcuttur. 4 hastada (%33) ise total görme kaybı ile direkt ışık refleksinin kaybolduğu 2. CN disfonksiyonu saptanmıştır. Bir hasta senkop halinde saptandı ve radyolojik olarak saptanan parankimal hematom mevcut idi, bir hastada ise başka bir endovasküler prosedür esnasında KKF oluştu. Çalıştığımız örneklem içerisinde künt kafa travması öyküsü olan hastalar ile Tip A fistül gelişimi arasında anlamlı ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Etyolojinin, tedavi için seçilecek endovasküler yolu belirlemede etkisinin anlamlı olduğu görülmektedir. Tüm hastalara toplamda 35 seans işlem uygulandı (26 hastaya 1 seans, 3 hastaya 2 seans ve 1 hastaya 3 seans embolizasyon işlemi). Bilateral fistül tanılı 2 olgudan bir tanesinde 3 seans diğerinde 1 seans embolizasyon işlemi uygulandı. İlk seans işlem sonrasında fistül debisinde anlamlı azalma saptanan 8 hastanın kontrol anjiyografi tetkiklerinde ikinci seans işlem endikasyonu 4 hastada (%50) gözlendi ve bu hastaların ikinci seans embolizasyon işlemlerinden 6 ay sonra çalışılan kontrol anjiyografi tetkiklerinde tam embolizasyon sağlandığı görüldü. Tüm olgular ele alındığında ilk seansta uygulanan tedavi metotlarının kontrol anjiyografide anlamlı rezidü dolum veya rekanalizasyon bulgusu göstermesi açısından birbirine üstünlüğü anlamsız olarak bulundu. (p:0,829). 1 hastada major emboli saptandı ve M1 segmentinde peroperatif trombektomi uygulandı. 2 hastada trombektomiye uygun olmayan minör emboli izlendi. Bu hastalarda klinik olarak anlamlı nörolojik bulgu saptanmadı. Bir hastamızda kaplı stentin taşıyıcısı olarak kullanılan mikro telde işlem esnasında kırılma gözlendi. Kırılan tel kopmadan tek parça halinde eksize edildi. Peroperatif veya kontrol anjiyografide koil sarkması görülmedi. Sıvı embolizan ajanların kullanımının olası komplikasyonlarından akciğer embolisi herhangi bir hastada görülmedi. Proksimal reflü ise 2 hastada görüldü ve herhangi bir klinik bulgu izlenmedi. Embolik komplikasyonlar dışında rüptür, psödoanevrizma veya hemoraji gibi diğer olası endovasküler girişim komplikasyonları hasta popülasyonumuzda gözlenmedi. Vasküler komplikasyonlar dışında 2 hastamızda işlem öncesinde olmayan 6. CN disfonksiyonuna işaret eden ipsilateral dışa bakış kısıtlılığı, bu hastalarımızdan birinde eş zamanlı 3. CN disfonksiyonu izlendi. Her iki hastadaki bakış kısıtlılıkları 6. ay kontrolünde tamamen düzelmiş olarak izlendi. Nöroendovasküler işlemlerin olası genel komplikasyonlarından böbrek yetmezliği veya alerjik reaksiyonlar da hasta popülasyonumuzda saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamız, KKF hastalarının endovasküler tedavisi konusunda son yıllarda yayınlanan diğer çalışmalar ile uyumlu olarak yüksek başarı oranları ile düşük komplikasyon oranlarını kanıtlamaktadır. Artık pek çok klinikte nadir olgular dışında transkranial cerrahi tedavi ve manuel kompresyon tedavisi terkedilmiştir. Stereotaktik cerrahi ise erken radyolojik ve nörolojik iyileşme sağlayamayacağı için özellikle semptomatik olgularda kullanılması etkili sonuçlar veremeyecektir. Spontan rezolüsyonu bekleme seçeneği, hastaneye başvuran olguların tamamına yakınının semptomatik olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda tercih etmediğimiz bir seçenek olmuştur. ICA sakrifikasyonu işlemine ise sınırlı az sayıdaki olgu dışında artık ihtiyaç duyulmamaktadır. Semptomatik KKF olgularının tamamı, geri dönüşsüz hasarın önüne geçmek için elektif olarak fakat olabildiğince ertelenmeden tedavi edilmelidir
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, the peroperative, short and mid-term radiological results of our patients who we applied combinations of transarterial (TA), transvenous (TV) and combined endovascular treatment methods and endovascular treatment material options consisting of coil, covered stent and liquid embolizing agents in the treatment of caroticocavernous fistula (CCF) will be presented. We will determine the efficacy and complication rates of endovascular treatment together with the options in CCF cases. We will also evaluate the need for current or previous treatment options other than endovascular treatment and the safety of endovascular treatment. Materıal and Method: Patients treated between 2015 and 2022 at our center were included in the present study. Patients' age, gender, date of procedure, symptoms and findings, operative notes, total days of hospitalization, endovascular methods and materials used, etiology, fistula side, presence of reflux dilatation in veins associated with CS, Barrow classification, angiographic controls, complications, and number of treatment sessions were all considered. Results: 30 patients who met the criteria were included in our study. It was calculated that the gender distribution was 15 men (50%) and 15 women (50%). The youngest patient was 17 years old and the oldest patient was 80 years old (48.4+- 19.6). The mean hospital stay ranged from 3 days to 13 days, with an average of 4.76+-2.11 days. Fistula was found only on the left side in 15 patients (50%), on the right side only in 13 patients (43.3%), and bilaterally in 2 patients (6.6%). Fifteen patients (50%) were categorized as Barrow Type A, 5 patients (16%) as Type B, 3 patients (10%) as Type C, and 7 patients (23%) as Type D. Idiopathic etiology was determined in 14 patients, blunt head trauma in 9 patients, rupture of cavernous segment ICA aneurysm in 4 patients, penetrating eye and head trauma in 2 patients, and iatrogenic etiology in 1 patient. The relationship between the presence of trauma in the etiology and complete closure of the fistula in a single session was statistically insignificant. Exopthalmus, which cmight be detected radiologically or clinically, was the most common symptom in 23 patients. Among 28 patients, other symptoms were headache, eye or facial pain in 19 patients, chronic eye redness in 18 patients, blurred vision in 16 patients, tinnitus in 13 patients, and ipsilateral total vision loss in 4 patients. Restriction of eye movements in at least one or more directions was detected in 12 patients and chemosis in 10 patients. Among the 12 patients with ophthalmoplegia, the most common eye movement defect was the 6th CN dysfunction in 11 patients (91.6%), and the 3rd CN dysfunction in 5 patients (41.6%). In 4 patients (33%), 2nd CN dysfunction was found in which total vision loss and direct light reflex were lost. One patient presented with syncope and had radiologically detected parenchymal hematoma, and another patient developed carotid-cavernous fistula during endovascular aneurysm treatment procedure. It was concluded that there is a significant relationship between patients with a history of blunt head trauma and the development of Type A fistula in the sample we studied. A total of 35 sessions of procedures were performed in all patients (1 session for 26 patients, 2 sessions for 3 patients, and 3 sessions of embolization for 1 patient). Three sessions of embolization were performed in one of the 2 cases with bilateral fistula and 1 session in the other. In the control angiography examinations of 8 patients who had a significant decrease in fistula outflow after the first session, the was detected that complete embolization was achieved in the control angiography examinations performed 6 months after the second session embolization procedures of these patients. Considering all cases, it was found that the treatment methods applied in the first session were insignificant over each other in terms of showing significant residual filling or recanalization finding in the control angiography (p:0.829). Major cerebral emboli was detected in 1 patient and peroperative thrombectomy was immediately performed in the M1 segment. Cerebral emboli was observed in 2 patients in an inconvenient location for thrombectomy and clinically asymptommatic. In one of our patients, microguidewire used as the carrier of the covered stent was broken during the procedure. The broken wire was excised in one piece without an unacceptable event. No coil prolapse was observed in peroperative or control angiography. Pulmonary embolism, one of the possible complications of the use of liquid embolizing agents, was not observed in any patient. Proximal reflux was seen in 2 patients and no clinical findings were observed. Except for embolic complications, other possible complications of endovascular intervention such as rupture, pseudoaneurysm or hemorrhage were not recorded in our study. Conclusion: Our study demonstrates high success rates and low complication rates, in line with other studies published in recent years on the endovascular treatment of CCF patients. Transcranial surgical treatment and manual compression treatment have been abandoned in many clinics, except for rare cases. Since stereotactic surgery cannot provide early radiological and neurological recovery, its use especially in symptomatic cases will not yield effective results. The option to wait for spontaneous resolution was an option that we did not choose, considering the fact that almost all of the patients admitted to the hospital were symptomatic. ICA sacrification is no longer needed except in a limited number of cases. All cases of symptomatic CCF should be treated electively, but without delay as much as possible, to avoid irreversible damage