Orlicz uzayının bazı alt sınıflarında trigonometrik polinomlar ile yaklaşım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of approximation properties by trigonometricpolynomials in some subclasses of orlicz space
  1. Tez No: 758077
  2. Yazar: İDRİS CAN ELLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
S. Z. Jafarov 2018 yılındaki çalışmasında ağırlıklı Orlicz uzayında Lipschitz koşulunu sağlayan fonksiyonlara tλ metodu, Woronoi-Norlund ortalaması ve Riesz ortalaması ile yaklaşımın derecesini O(n −α) olarak belirlemiştir. Ayrıca, A. Testici ağırlıklı değişken üslü Lebesgue uzayında genelleştirilmiş Lipschitz sınıfındaki fonksiyonlara Woronoi-Nörlund ortalaması ve Riesz ortalaması ile yaklaşım derecesini O(n −(α+r) ) olarak belirlemiştir. Bu çalışmada, S. Jafarov ve A. Testici'nin çalışmaları göz önünde bulundurularak benzer bir problem genelleştirilmiş trigonometrik polinomlar ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF APPROXIMATION PROPERTIES BY TRIGONOMETRIC POLYNOMIALS IN SOME SUBCLASSES OF ORLICZ SPACE In 2018, S. Z. Jafarov has determined the degree of approach as O(n −α) by tλ method, Woronoi-Nörlund mean and Riesz mean to functions satisfying Lipschitz condition in weighted Orlicz space. In addition, A. Testici has determined the degree of approach as O(n −(α+r) ) by Woronoi-Norlund mean and Riesz mean to functions in generalized Lipschitz class in weighted Lebesgue space with variable exponent. In this study, a similar problem is investigated by generalized trigonometric polynomials, considering the studies of S. Jafarov and A. Testici.