Inter-brain synchronization patterns of cooperation in theprefrontal cortex during stag hunt game via FNIRS hyperscanning
Prefrontal kortekste FNIRS hipertarama ile gözlemlenen stag hunt oyunlarındaki işbirliğinin beyinler arası senkronizasyon örüntüleri
- Tez No: 758088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PERİT ÇAKIR, DOÇ. DR. SERKAN KÜÇÜKŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bir çok işbirliği türünün insanların prefrontal korteksleri arasındaki senkronizasyonu arttırdığı gösterilmiştir. Oyun teorisinde, Stag Hunt oyunu, stratejik belirsizlik karşısında sosyal işbirliği için bir model olarak kullanılır. Bu tezde, Fonksiyonel Yakın Kızılötesi Spektroskopi (fNIRS) hiper taraması ile 24 çift deneğin hemodinamik tepkilerinin senkronizasyonunu, birbirleriyle on tur tekrarlanan Stag Hunt oyunları oynatarak analiz ettik. Burada analiz edilen veriler, Schmidt ve diğerlerinin (2003) farklı ödül ve risk baskınlık seviyelerine sahip dört tür Stag Hunt oyununu içeren çalışmasını kısmen adapte eden başka bir tez çalışması (Aydoğan, 2019) için toplanmıştır. Beyinler arası senkronizasyonu (BAS) araştırmak için denekler arasında aynı sensör kombinasyonları için Dalgacık Dönüşümü Tutarlılığı artışları hesaplandı. Ödül baskın dengesine (işbirliği grubu) yerleşen deneklerin BAS'ını diğer deneklerle (işbirliği olmayan grup) karşılaştırmak için bağımsız örneklem t-testleri yapıldı. İşbirliği grubu, işbirliği yapmayan gruba göre dorsolateral prefrontal korteksleri arasında önemli ölçüde daha yüksek BAS sergiledi. Bu bulgu, BAS senkronizasyonunun işbirliği için altta yatan bir nöral mekanizma olabileceğini imlemektedir.
Özet (Çeviri)
Cooperation in various tasks has been shown to increase synchronization between people's prefrontal cortices. In game theory, the Stag Hunt game is utilized as a model for social cooperation in the face of strategic uncertainty. In this thesis, we analyzed the synchronization of hemodynamic responses of 24 pairs of subjects under Functional Near-Infrared Spectroscopy (fNIRS) hyperscanning, playing ten rounds of repeated Stag Hunt games with each other. The data analyzed here were gathered for another thesis work (Aydoğan, 2019), partially replicating Schmidt et al.'s (2003) study that involves four types of Stag Hunt games with varying payoff and risk dominance levels. Wavelet Transform Coherence (WTC) increases were calculated for the same optode combinations between subjects to investigate inter-brain synchrony (IBS). Independent samples t-tests are performed to compare the IBS of subjects settling on the payoff dominant equilibrium (cooperation group) to other subjects (non-cooperation group). The cooperation group yielded significantly higher IBS between their dorsolateral prefrontal cortices than the noncooperation group. This finding suggests that IBS synchrony might be an underlying neural mechanism for cooperation.