Sağlık sektöründe rekabet şiddetinin sağlık yöneticileri gözünden değerlendirilmesi: Özel hastaneler üzerine bir araştırma
Evaluation of competition intensity in the health sector from the perspective of healthcare administrators: A study on private hospitals
  1. Tez No: 758089
  2. Yazar: BİLAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR DÖRDÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sağlık hizmetleri; toplumun sağlığını korumak ve geliştirmek, bireyleri erken dönemde tanı koyarak veya risk faktörlerini azaltarak hastalıklardan korumak, hastalıkları tedavi etmek, sakatlıkları önlemek ve tıbbi ve sosyal esinlendirme hizmetinin bir bütünü olarak tanımlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü, sağlık hizmetini bahsedilen boyutlarda sunulması gereken entegre bir hizmet olarak ifade etmektedir. Sağlık hizmetlerinin çok boyutlu yapısı ve çok amaçlı bir organizasyon oluşu bazı zorlukları beraberinde getirmektedir. Zorlu sektör şartlarında varlığını devam ettirmek isteyen sağlık işletmelerinin faaliyette bulunduğu veya bulunmayı planladığı alanlarda rekabet şartlarını analiz etmesi ve analiz sonuçları doğrultusunda strateji belirlemesi gerekmektedir. Rekabet ortamında mevcut pazar payını korumak veya pazar payını arttırmak sürdürülebilirlik açısından önemlidir. Bu doğrultuda planlanan çalışmanın amacı, stratejik yönetimin önemli bir parçası ve belirleyicisi olan, pazardaki rekabet şiddetinin yöneticiler gözünden incelenmesidir. Çalışma nicel tiptedir. İstanbul ilinde yer alan özel hastanelerin üst düzey yöneticileri ile gerçekleştirilen çalışmada Porter'ın beş rekabet stratejisini içeren anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sektör rekabet şiddeti algısının, 2,98 değeri ile ortalama bir değerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Pazardaki rakipler arası rekabetin şiddeti en yüksek seviyede algılanırken, diğer değişkenlere yönelik algının göreceli olarak düşük olmasına rağmen, genel çerçevede ortalamanın üzerinde bir rekabet şiddet algısı olduğu ifade edilebilmektedir. Korelasyon değerlerine göre ise, rakipler arasındaki rekabetin şiddeti ile müşterilerin pazarlık gücü arasında pozitif yönde ve orta şiddette anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir . Regresyon analizi sonuçları, müşterilerin pazarlık gücünün, pazardaki rekabet düzeyi üzerindeki etkisinin anlamlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Healthcare services aims to protect and improve the health status of the society by serving diagnosing, reducing some risk factors, preventing disabilities, providing curative services and social rehabilitation. World Health Organization defines healthcare services as multidimensional and integrated in terms of preventive and curative services. The multi-dimensional structure of health services and the multi-purpose organization bring some difficulties. Healthcare centers should analyze the competitive conditions in the market to be able to assure an existence. Maintaining and also increasing the market share are key indicators for sustainability. This study aims to examine the intensity of competition in private healthcare sector in the line of 5 forces of Porter. The study is quantitative. A questionnaire form which is based on Porter's five forces was used to collect data from top managers of private hospitals in Istanbul. The findings indicated that average intensity of competition in private healthcare sector was found to be 2.98 which refers to a up moderate intensity. The competitive rivalry was perceived at highest level. The other forces were relatively lower. It can be stated that the perception is a little bit above of average. According to correlational evaluation, a significant, positive and moderate relationship was identified between competitive rivalry and buyer power. Regression analysis indicated that the effect of buyer power is the only significant factor on competition rivalry.