Bazalt tekstil katkılı harç ile güçlendirilmiş plakların çarpma yükü etkisi altındaki davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the behavior of slabs strengthening with basalt textile-reinforced mortar under impact loading
- Tez No: 758128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Literatürde taşıyıcı betonarme elemanların çarpma yüküne karşı davranışları üzerine yapılan çalışmalar bulunsa da bazalt tekstil şeritler ile güçlendirilmiş plaklar üzerine yapılan çalışma sayısı oldukça azdır. Köprü ayaklarına araç çarpması, deniz kenarındaki betonarme yapılarda meydana gelen gemi kazaları, terör saldırıları sonucunda taşıyıcı betonarme elemanlar dinamik yüklere maruz kalmaktadır. Meydana gelen bu dinamik yükler karşısında taşıyıcı elemanlar zarar görmekte ve yapı taşıyıcı sisteminde sorunlar yaşanabilmektedir. Bu yüzden taşıyıcı sistem tasarımı yapılırken elemanlar üzerindeki dinamik yükler de göz önüne alınmalıdır. Tez çalışması kapsamında bazalt tekstil katkılı harç ile güçlendirilmiş plakların çarpma yükü etkisi altındaki davranışının deneysel olarak incelenmesi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında 16 adet plak bazalt tekstil şeritler ile güçlendirilmiş 1 adet plak ise referans numune olması için güçlendirilmeden boş bırakılmıştır. Deneyde 1000x1000x80 mm boyutlarında toplam 17 adet plağın ağırlık düşürücü deney aleti ile çarpma yükü etkisi altındaki davranışı incelenmiştir. Bazalt tekstil şeritler plaklara tek ve iki yönde ortagonal, tek ve iki yönde diyagonal ve şerit genişlikleri 50mm ve 100mm olacak şekilde farklı dizilimlerde uygulanmıştır. Plakların 8 tanesine ankraj uygulaması yapılmış ve numuneler üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Çalışma kapsamında çarpma yükünün plaklar üzerindeki etkisini ivmeölçer ve potansiyometrik konum algılayıcısı ile numunelerin ivme ve deplasman verileri LabVIEW SignalExpress yazılımı kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Ağırlık düşürücü deney aleti ile numunelerin üzerine düşürülen ağırlık sonrasında plaklarda meydana gelen çatlaklar incelenmiştir. Deneyler sonucunda betonarme plaklarda çatlak sayılarının azaldığı, maksimum deplasmanlarında ve kalıcı deplasmanlarında azalma olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there are studies on the behavior of bearing reinforced concrete (RC) elements against impact load in the literature, the number of studies on slabs reinforced with basalt textile strips is quite low. As a result of vehicle crashes to bridge piers, ship accidents in reinforced concrete structures on the seaside, and terrorist attacks, bearing reinforced concrete elements are exposed to dynamic loads. In the face of these dynamic loads, the bearing elements are damaged and problems may occur in the building carrier system. Therefore, dynamic loads on the elements should also be taken into consideration while designing the carrier system. Within the scope of the thesis study, experimental investigation of the behavior of slabs reinforced with basalt textile additive mortar under impact load was investigated. Within the scope of the study, 16 plates were reinforced with basalt textile strips and 1 plate was left blank to be a reference sample. In the experiment, the behavior of a total of 17 plates with the dimensions of 1000x1000x80 mm under the impact load was investigated with a weight reducing test device. Basalt textile strips were applied to the plates in different sequences, orthogonal in one and two directions, diagonal in one and two directions, and strip widths of 50mm and 100mm. 8 of the plates were anchored and their effects on the samples were also examined. Within the scope of the study, the effect of impact load on plates was transferred to the computer environment using the accelerometer and potentiometric position sensor and the acceleration and displacement data of the samples using LabVIEW SignalExpress software. Cracks that occurred on the plates after the weight dropped on the samples with the weight reducing tester was also examined. As a result of the experiments, it was observed that the number of cracks in reinforced concrete slabs decreased, their maximum displacements and permanent displacements decreased.