Dynamics of sliding and loading bilayer graphene
Kaydırma ve yükleme altında çift katmanlı grafenin dinamikleri
  1. Tez No: 758129
  2. Yazar: BENJAMIN EDUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜLSEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Iki katmanlı grafenin kayması ve yüklenmesi, Sıkı Bağlama yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Farklı etkileşim mesafeleri için bant yapısının hesaplanmasına izin vermek için etkileşim mesafesine bağlı sıkı bağlama parametre fonksiyonları geliştirildi. Kayan grafenin bant yapılarını ve çift katmanlı grafen yükleme araştırıldı, bu durumda ikincisi tek katmanlar arasında değişen katmanlar arası mesafelerden oluşmaktadır. Geliştirilen parametre modellerine dayanarak, farklı kayma yönleri için farklı desenler izleyen bant yapılarında bant açılmalarının ortaya çıktığını görmekteyiz. Beklendiği gibi, değişen dikey ara katman mesafeleri için, tek katmanlı grafen bant yapısının hem AA hem de AB istifleme konfigürasyonları için sınır olduğunu teyit edilmiştir. AB istifleme konfigürasyonu için K noktasının yakınındaki bant yapılarının eğriliğine ikinci dereceden bir enerji modeli uygulayarak, çift katmanlı grafen içindeki elektronların ve boşlukların ve tek katmanlı grafen içindeki elektronların etkin kütlesini hesaplandı. Ayrıca, değişen ara katman mesafesine göre etkin kütlenin değişim modelini gösterildi ve tek katmanlı bant yapısının sınırına yaklaşırken, öngörülen kuadratik enerji modelimizin nerede bozulduğunu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Sliding and loading bilayer graphene is investigated using the Tight Binding method. We develop interaction-distance dependent tight binding parameter functions to allow for the calculation of band structure for different interacting distances. We investigate the band structures of sliding graphene and loading bilayer graphene, in which case the latter consists of varying interlayer distances between monolayers. We show that based on developed parameter models, band splittings can be seen to emerge in the band structures, which follow different patterns for different sliding directions. As expected we confirm that for varying vertical interlayer distances, monolayer graphene band structure is the limit for both AA and AB stacking configurations. By applying a quadratic energy model to the curvature of the band structures in the vicinity of the K-point for AB stacking configuration we predict the effective mass of electrons and holes in bilayer graphene, and electrons in monolayer graphene. We also show the pattern of change of effective mass with respect to changing interlayer distance, and try to investigate where our prescribed quadractic energy model breaks down, as we approach the limit of the monolayer band structure.