Synthesis of 2-thienyl carbinols via enzymatic hydrolysis
2-tienil carbinollerin enzimatik hidroliz yolu ile sentezi
  1. Tez No: 75813
  2. Yazar: F.DEVRİM ÖZDEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Heterosiklik doğal ürünler ilaç özelliğine sahip olmalarından dolayı biomedikallerin ve ilaç maddelerinin sentezinde kullanılan hedef maddelerdir Litaratürde 2-tienil-karbinollerin enanatiyoseçici yöntemle sentezlerine pek rastlanmamaktadır. Bu çalışmada 2-tienil-karbinollerin enantiyoseçici yöntemle sentezleri iki tip enzim kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bunlardan ilki Pig Liver Esteraze ( PLE ), diğeri ise Candida Cylidrecea Lipaze ( CCL ) dır. Sonuçta kiral alkoller, iki tip enzim kullanılarak ( R ) ve ( S ) şeklinde elde edilmişlerdir. Litaraturde, böyle bir sonuca rastlanmamıştır..
Özet (Çeviri)
We know that heterocyclic natural products are valuable both as targets for total synthesis as well as for biomedical and pharmaceutical research owing to their unique structural features and remarkably diverse medicinal value In the literature the enantioselective synthesis of 2-thienyl carbinols are not encountered widely. In this work, enantioselective synthesis of 2-thienyl carbinols was done by using two types of enzymes one is, Pig Liver Esterase ( PLE ), and the other is Candida Cylindracea Lipase (CCL)We achieved to seperate the ( R ) and ( S ) forms of alcohols by using two different types of enzymes which has not been done yet before..