Mikroekstraksiyon ile eser türlerin zenginleştirilmesi için bir yaklaşım
An approach to enrichment of trace species by microextraction
  1. Tez No: 758133
  2. Yazar: MOHAMED ALASAAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
MgCo2O4 adsorbenti hidrotermal sentez yöntemi ile hazırlanmıştır. FT-IR, XRD, SEM ve EDX gibi çeşitli tekniklerle karakterize edilmiştir. Pb(II) iyonlarının optimum geri kazanma için pH, adsorban miktarı, vorteks süresi, örnek hacmi, elüent derişimi ve matriks iyonlarının etkisi gibi parametreler optimize edilmiştir. Zenginleştirme faktörü 125' dir. Pb(II) için optimal koşullar altında gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin limiti (LOQ) sırasıyla 0.39 µg L-1 ve 1.30 µg L-1 olarak belirlendi. Geliştirilen katı faz mikroekstraksiyon yönteminin doğruluğu için çevresel su ve gıda örneklerine artan Pb(II) derişimlerinde ekleme-geri kazanma yapılmış ve kantitatif sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca TMDA-64.3 (katkılanmış göl suyu) ve IC-INCT-OBTL-5 (Oryantal basma tütün yaprakları) sertifikalı referans maddeleri kullanılmış ve elde edilen sonuçlar sertifikalı değerleri ile karşılaştırıldığında kabul edilebilir değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
MgCo2O4 adsorbent was prepared by hydrothermal synthesis method. MgCo2O4 is characterized by various techniques such as FT-IR, XRD, SEM and EDX. For optimum recovery of Pb(II) ions, parameters such as pH, adsorbent amount, vortex time, sample volume, eluent concentration and the effect of matrix ions have been optimized. The enrichment factor was 125. The limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) for Pb(II) under optimal conditions were determined as 0.39 µg L-1 and 1.30 µg L-1, respectively. For the accuracy of the developed solid phase microextraction method, addition-recovery was performed at increasing Pb(II) concentrations in environmental water and food samples and quantitative results were obtained. In addition, certified reference materials TMDA-64.3 (fortified lake water) and IC-INCT-OBTL-5 (Oriental basma tobacco leaves) were used and acceptable values were obtained when the results were compared with the certified values.