Bazı toksik organik ve inorganik türlerin ayrılması, zenginleştirilmesi ve türlendirilmesi
Eparation, preconcentration and speciation of some toxic organic and inorganic species
- Tez No: 596182
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜZEN, PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bazı toksik organik ve inorganik türlerin ayrılması, zenginleştirilmesi ve türlendirilmesi başlıklı mevcut tez çalışmasında, bazı gıda, çevre, kozmetik ve farmokolojik örneklerde eser düzeyde bulunan bakır, krom, eritrosin ve rodamin B gibi metal iyonlarının ve boyar maddelerin ayırma ve zenginleştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, supramoleküler çözücü sıvı faz mikroekstraksiyonu, homojen sıvı sıvı mikroekstraksiyonu ve manyetik katı faz mikroekstraksiyonu gibi çevre dostu yöntemler geliştirilmiştir. Birinci çalışmada; bazı su örneklerinde ve kozmetik ürünlerde eser düzeyde bulunan rodamin B' nin supramoleküler çözücü sıvı faz mikroekstraksiyon metodu ile ayrılması ve zenginleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. İkinci çalışmada; çeşitli kozmetik, ilaç ve gıda örneklerinde bulunan eritrosin boyar maddesinin ayrılması ve zenginleştirilmesi için ısı ile uyarılan homojen sıvı sıvı mikroekstraksiyon yöntemi geliştirilmiştir. Üçüncü çalışmada; manyetik katı faz mikroekstraksiyon yöntemi ile bakırın matriks ortamından ayrılması ve zenginleştirilmesi için manyetik grafen oksit adsorbanı sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Bakır elementinin absorbans ölçümleri alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile gerçekleştirilmiştir. Son çalışmada ise; krom türlemesi için Cr (VI) ile 1,5 difenilkarbazit arasında kompleks oluşmasına dayanan, supramoleküler çözücü sıvı faz mikroekstraksiyon yöntemi geliştirilmiştir. Eser düzeyde bulunan bakır ve krom metallerinin analizinde geliştirilen yöntemlerin doğruluğunu kanıtlamak için, standart referans madde analizleri yapılmıştır. Ayrıca, su, gıda, ilaç ve kozmetik ürünler gibi gerçek örneklere ekleme/ geri kazanım çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present tesis study entitled with separation, preconcentration and speciation of some toxic trace inorganic and organic species such as copper, chromium, erythrosine, rhodamin B which are found in some food, environment, cosmetics and farmocological samples were carried out. For this purpose, environmentally friendly methods such as supramolecular solvent liquid phase microextraction, homogeneous liquid microextraction and magnetic solid phase microextraction have been developed. In the first study, rhodamine B, which is found at the trace level in some water samples and cosmetic products, was separated and enriched with supramolecular solvent liquid phase microextraction method. In the second study; a heat-induced homogeneous liquid liquid microextraction method was developed for the separation and preconcentration of erythrosine found in various cosmetic, pharmaceutical and food samples. In the third study, the magnetic graphite oxide adsorbent was synthesized and characterized for the separation and preconcentration of copper from the matrix environment by the magnetic solid phase microextraction method. Absorbance measurements of copper were carried out by flame atomic absorption spectrometry. In the last study; supramolecular solvent liquid phase microextraction method which was based on the formation of complex between Cr (VI) and 1,5- diphenylcarbazide for chromium speciation was developed. Standard reference material analyses were realized to prove the accuracy of the methods developed in the analysis of copper and chromium metals at the trace level. Also, addition / recovery studies have been implemented on real samples such as water, food, medicine, cosmetic products.