Transüretral mesane tümörü rezeksiyonu sonrası tek doz intravezikal kemoterapinin mesanede kalış süresi ile hastalık nüksü arasındaki ilişki
Evaluation of the relationship between drug retention time in the bladder and disease recurrence in patients with bladder cancer who received single dose intravesical chemotherapy after transurethral resection
  1. Tez No: 758232
  2. Yazar: MEHMET DUVARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: İntravezikal kemoterapi almaya uygun mesane tümörlü hastalarda, TURM sonrası erken tek doz kemoterapinin mesanede kalış süresi ile nüks ve progresyon gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırmak Yöntem ve Gereçler: Kliniğimizde kas invaziv olmayan mesane tümörü nedeniyle TUR M operasyonu geçiren ve postoperatif intravezikal kemoterapi almaya uygun 96 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara postop 2. saatte üretral kataterinden kemoterapötik uygulanmıştır. TUR M sonrası intravezikal kemoterapi uygulanan hastalar kemoterapinin mesane içerisinde kalış süresi açısından 3 gruba ayrılmış (0-30 dk,31-60 dk,61-120 dk) ve 1 yıllık nüks takipleri yapılmıştır. Takipte kemoterapi uygulanma süresi ile hastalık nüksü arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bulgular: Ameliyat sonrası dönemde 1 yıllık takiplerde (3, 6 ve 12 ay) intravezikal kemoterapinin mesane de kalış süresi arttıkça nüks oranlarının azaldığı (sırasıyla p:0.016, p:0.003, p:0.021) gösterilmiştir. Gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında üçüncü ay takiplerinde 0-30 dk uygulama ile 61-120 dk uygulama arasında ve altıncı ay takiplerinde 0-30 dk ile 31-60 dk arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmuştur (sırasıyla p:0.01, p: 0.003). Ayrıca nükse kadar geçen süre 30.46 hafta ve sağkalım ise 20 hafta olarak bulunmuştur. Çalışmamızda değerlendirilen diğer postoperatif parametreler tümör boyutu, evre, tümör sayısı, grade, tümör lokalizasyonu, progresyon olup karşılaştırıldıklarında gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık izlenmemiştir. Demografik veriler olan yaş, sigara kullanımı, ek hastalıklar, cinsiyet, tanı anında primer sekonder tümör olması yönünden istatistiksel farklılık bulunmamıştır. Sonuç: Kas invaziv olmayan mesane tümörü tanılı hastalarda postoperatif erken dönemde mesane içerisine uygulanan kemoterapinin mesane içerisinde kalış süresi uzadıkça nükssüz sağkalım artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: To assess the relationship between the duration of the intravesical early-single dose chemoterapy and the recurrance and progression in one year follow up after TURB, among the patients who are eligible to recieve intravesical chemotherapy. Materials and method: 96 patients who underwent to TURB operation in our clinic due to superficial bladder tumor and were eligible for postoperative intravesical chemotherapy were included in our study. Chemotherapeutics were administered to the patients through the urethral catheter at the postoperative 2nd hour. Patients who received intravesical chemotherapy after TURB were divided into 3 groups according to the duration of the intravesical chemotherapy administration(0-30 min, 31-60 min, 61-120 min) and were followed up for 1 year. The relationship between the duration of chemotherapy administration and disease recurrence was evaluated. Results: In 1 year follow-up (3, 6, and 12 months), it was statistically significant (respectively p:0.016, p:0.003, p:0.021) that as the length of the chemotherapeutic administiration becomes longer, the recurrence rate of cancer decreases. When the groups were compared among themselves, a statistically significant difference was found between 0-30 minutes of application and 61-120 minutes of application in the third month follow-up, and between 0-30 minutes and 31-60 minutes in the sixth month follow-ups (p: 0.01, p: 0.003, respectively). In addition, the time to recurrence was found 30.46 weeks and the survival was found 20 weeks. We also assessed some other postoperative parameters such as tumor size, stage, tumor number, grade, tumor localization, and progression. No statistically significant difference was observed between the groups. There was no statistical difference in terms of demographic data such as age, smoking, comorbidities, gender, primary secondary tumor at the time of diagnosis. Conclusion: In non muscle invasive bladder tumor patients, decreased recurrence rates were observed in the 1-year follow-up as the duration of early postoperative chemotherapy administered becomes longer.