Mesane kanserlerinde intravezikal Mitomycin C tedavisinin farklı iki şekilde uygulanmasının karşılaştırılması
  1. Tez No: 70713
  2. Yazar: AHMET ALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHTÜ TANSUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu prospektif randomize çalışmada, yüzeyel transizyonel hücreli mesane kanserlerinde transüretral rezeksiyon sonrası profilaktik olarak intravezikal Mitomycin C kemoterapisinin, iki farklı şekilde uygulanmasının etkinliğini karşılaştırmalı olarak inceledik. Ocak 1994-Aralık 1996 ve Nisan 1997-Ağustos 1998 tarihleri arasında kliniğimizde evre Ta, Ti yüzeyel transizyonel hücreli (T.C.C.) mesane kanseri tanısı konulan toplam 69 hasta bu çalışmanın kapsamına alındı. Hastalar randomize iki gruba ayrıldı. Birinci grupta 52, ikinci grupta 17 hasta vardı. Birinci grubu transüretral rezeksiyonu izleyen ikinci haftadan başlamak üzere 6 hafta süre ile haftada bir kez, ikinci grubu ise transüretral rezeksiyondan sonraki ilk 24 saat içinde 40 mg Mitomycin C intravezikal olarak uygulandı. Hastalara her üç ayda bir sistoskopi ve random mukozal biopsi yapılarak, birinci gruptaki hastalar ortalama 18.11, ikinci gruptaki hastalar ise ortalama 12.17 ay izlendiler. Sistoskopik veya patolojik olarak tümör gözlenen vakalar rekürrens olarak kabul edildiler. Ortalama izlem süresi içinde birinci grupta % 46.15, ikinci grupta ise % 47.05 tümör nüksü gözlendi. İlk bir yıllık gözlem süresi içinde ise birinci grupta % 44.23, ikinci grupta % 52.94 nüks gözlend(p=0,9 ; p=0,5). Sonuç olarak Mitomycin C (MMC)'nin transüretral reaksiyon sonrası proflaktik amaçlı erken dönem tek doz ve kısa süreli uygulanması durumunda tümör rekürrensi üzerinde gösterdikleri etkinlik yönüyle aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir ferk gözlenmemiştir. Erken dönem tek doz MMC tedavisinin maliyeti belirgin derecede düşürdüğünü ve kısa süreli MMC tedavisine iyi bir alternatif olabileceğini söyleyebiliriz. Anahtar kelimelenMitomycin C, intravezikal kemoterapi, mesane kanseri. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparion of intravesical Mitomycin C chemotherapy instillation in two different ways in cell carcinoma of the bladder The efficacy of the intravesical Mitomycin C chemotherapy instillation in two different ways to prevent recurrences after transuretral resection, in the superficial transitional cell carcinoma of the bladder was compared in this prospective randomized study. A total of 69 patients who were admitted to our department between January 1994 - December 1996 and April 1997 - August 1998, with stage Ta, Ti superficial transitional cell carcinoma of the bladder were included in this study. The patients were randomized into two groups. There were 52 patients in the first group and 17 patients in the second. For the first group following transurethral resection, beginning from the second week once a week for 6 weeks and for the second group in 24 hours following transurethral resection 40 mg Mitomycin C were instilled intravesically. Cystoscopic examination and randomized biopsy of mucosa of bladder were performed every 3 months for a median follow up of 18.11 months in the first group and 12.17 months in the second group. A recurrent tumor was defined when cystoscopy or pathological examination showed a bladder tumor. In the median follow-up time, recurrence rate of 46.15% was found in the first group and 47.05% in the second group. In the first year of follow-up, recurrence rate of 44.23% was observed in the first group and 52.94% in the second group ( p=0.9 ; p=0.5 ). As a result, there was no statistically significant difference in the efficacy to prevent recurrence between one dose application and short therm application of Mitomycin C. It is concluded that early one dose application of Mitomycin C can be a good alternative to short therm application with its low cost. Key words : Mitomycin C, intravesical chemotherapy, tumor of bladder. m