Security of quantum key recycling
Kuantum anahtar geri dönüşümünün güvenliği
- Tez No: 758267
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kriptografide koşulsuz güvenlik, yeterince uzun, saklı bir“tek kullanımlık şifre”kullanılarak elde edilir. Bu şifre tek kullanımlıktır, çünkü klasik bir kanalda gizlice dinleyen birinin varlığının tespit edilememektedir. Tersine, gizli dinleyici bir kuantum kanalda tespit edilebilmektedir. Bir kuantum anahtar geri dönüşümü protokolünün amacı, gizli dinleyicinin varlığını tespit etmek ve“tek kullanımlık şifrenin”tekrar kullanılmasını sağlamaktır. Protokolün incelenmesi temel olarak iletim hızı ve gü- venliği ile ilgilidir.“Smoothing”adında bir method kullanarak, iletim hızı ve güven- lig ̆i nicelikleri üzerinde sıkı sınırlar tespit etmek mümkündür.“Smoothing”daha önce bir (gürültülü) kuantum anahtar geri dönüşümü için kullanıldı; ancak sadece asimtotik durum için. Bu tezin öncelikli amacı“smoothing”methodunu kullanarak, asimtotik olmayan durumda hız ve güvenlik üzerinde daha sıkı sınırlar tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
In cryptography, unconditional security is achieved by hiding the message under a sufficiently long one-time pad, a key that is completely unknown from the outside. The one-time pad is single-use-only because the presence of an eavesdropper is undetectable in a classical channel. In contrast, an adversary is highly detectable in a quantum channel. Quantum key recycling's objective is to detect the adversary and re-use the one-time pad. The analysis of quantum key recycling is mainly concerned with the rate and the security of the transmission. By using a method called“smoothing”, tight bounds on these quantities can be established. Smoothing was used in a noise-tolerant quantum key recycling scheme; however, only for the asymptotic case. This thesis' primary focus is to establish more favorable bounds on the rate and security for the non-asymptotic case by using the smoothing method.