Edinsel immun yetmezlik sendromu tanılı anneden doğan sağlıklı çocuklarda nörogelişimin değerlendirilmesi
Evaluation of neurodevelopment in healthy children born to mothers with acquired immunodeficiency syndrome
- Tez No: 758298
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA HANÇERLİ TÖRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda HIV enfekte anneden doğan ve izleminde sağlıklı kalan çocukların nörogelişimlerinin değerlendirilmesi, HIV teması olmayan çocuklara göre farklılık olup olmadığının görülmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Polikliğinden HIV enfekte anneden doğup enfekte olmayan (HEU), Ocak 2018 ve Ekim 2021 tarihleri arasında 1-42 ay yaş aralığından 28 hasta dahil edilmiştir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Polikliniği'nde 0cak 2018 ve Ekim 2021 tarihleri arasında takip edilen, HIV teması olmayan (HUU), 1-42 ay yaş aralığında 27 hasta kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Grupların nörogelişimsel açıdan değerlendirilmesi yapılmış ve kesitsel olarak incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, antropometrik bulguları, prenatal/perinatal/postnatal dönem özellikleri, Bayley III test sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada 1-42 ay aralığında 28 HEU ve 27 HUU çocuk değerlendirildi. Cinsiyet dağılımı (erkek %57,1 - %51,9 ), ortalama yaş (24 ay – 22 ay), ortalama doğum haftası (37 – 38 gestasyonel hafta) ve ortalama doğum kilosu (2920 – 3022 gr) ,preterm doğum oranı (%14,3 - %11,1) benzer bulundu. HEU gruptaki hastaların %85,7'sinde antenatal antiretroviral maruziyeti mevcuttu. HIV temaslı hastaların neredeyse tamamı anne sütü almamış (%96,4) iken teması olmayan grubun hepsi anne sütü almıştı. İki grup arasında anne-baba eğitim düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmaktaydı. Nörogelişimsel olarak her iki grubun ortalama olarak bilişsel, dil ve motor alanda hafif-orta düzeyde geriliği olduğu görüldü. Dil alanındaki gerilik HEU ve HUU gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklı saptandı (p=0,01).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate the neurodevelopment of children born to HIV-infected mothers and remain healthy during follow-up, and to see whether there is a difference compared to children who were not exposed to HIV. Methods: Between January 2018 and October 2021, 28 patients aged 1-42 months, born to an HIV-infected mother and uninfected (HEU), from Istanbul University Istanbul Medical Faculty Pediatric Infectious Diseases Clinic were included in the study. 27 patients aged 1-42 months, who were not exposed to HIV (HUU), followed up in the Social Pediatrics Clinic of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine between January 2018 and October 2021, were considered as the control group. Neurodevelopmental evaluation of the groups was made and analyzed cross-sectionally. Demographic characteristics, anthropometric findings, prenatal/perinatal/postnatal period characteristics, Bayley III test results of the patients were compared. Results: In the study, 28 HEU and 27 HUU children between 1-42 months were evaluated. Gender distribution (male 57.1% - 51.9%), mean age (24 months - 22 months), mean week of birth (37 - 38 weeks of gestation), mean birth weight (2920 - 3022 g), preterm birth rate ( 14.3% - 11.1% were similar between the groups. Antenatal antiretroviral exposure was present in 85.7% of the patients in the HEU group. While almost all of the HIV-exposed patients did not receive breast milk (96.4%), all of the non-contact group received breast milk. There was a significant difference between the two groups in terms of education levels of parents. Neurodevelopmentally, it was observed that both groups had mild to moderate retardation in cognitive, language and motor areas on average. There was a statistically significant difference between the HEU and HUU groups for language retardation (p=0.01).