Peyzaj alanlarında kullanılan donatı elemanlarının bulaşıcı hastalıklar yönünden oluşabilecek risk faktörlerini en aza indirmeye yönelik tasarlanması
Designing reinforcement elements which are used in landscape area, wi̇th the intention of reducing risk factors which might be caused due to contagious diseases
  1. Tez No: 758297
  2. Yazar: NAZLI EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dünya üzerinde birçok canlı birbiriyle etkileşim içinde bulunmaktadır. Bu etkileşim canlılar arasında zaman zaman fayda sağlarken bazı durumlarda zarar oluşturabilir. Bu zararlardan biri de bulaşıcı hastalıklardır. Bulaşıcı hastalıklar çok eski zamanlarda savaşlar ve kıtlıklar ile yayılmaya başlamıştır. Yaşandığı dönemden günümüze kadar büyük tahribatlarla süregelmiştir. Günümüzde de insanlar doğa ile bütünleşmeye başlamış ve bunun sonucunda doğayı tahrip etmeye başlamışlardır. Bulaşıcı hastalıklar için zamanında gerekli önlemlerin alınmaması durumunda hastalık yayılarak salgın haline dönüşebilir. Salgını önlemek adına alınabilecek önlemlerden biri de sık kullanılan halka açık ortak kullanım alanlarında yapılacak değişikliklerdir. Genel anlamda şehir planlamalarında, kent düzenlemelerinde yapılacak düzenlemeler ile olası salgın durumlarının önüne geçilebilir. Genel şehirleşme düzenindeki değişikliklerin yanı sıra bireysel rekreasyon alanlarında yapılacak değişiklikler ile de kişilerin ortak alanlarda daha güvenli vakit geçirmeleri sağlanmış olur. Bu nedenle peyzaj alanlarında tasarım yapılırken hastalık risklerini en aza indirmeye yönelik tasarımlar yapılmaya özen gösterilmelidir. Risk faktörü yüksek olan donatı elemanlarının malzeme seçimi, tasarımların bulaşmayı önleyecek ilkelere uygun şekilde yeniden tasarlanması gibi yapılacak yeni düzenlemeler ile ileride oluşabilecek olağanüstü durumların önüne geçilmiş olur. Bu çalışmada risk faktörü yönünden en riskli olduğu düşünülen oturma birimleri, çocuk oyun grupları ve çöp kutuları incelenmiş ve risk faktörünü en aza indirmeye yönelik tasarım çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many living things on Earth interact with each other. While this interaction may benefit from time to time between living things, it may cause harm in some cases. One of these damages is infectious diseases. Infectious diseases began to spread in ancient times with wars and famines. It has continued with great destructio from the period it was experienced until today. Today, people have started to integrate with nature and as a result have started the destroy nature. If the necessary precautions are not taken in time for infectious diseases, the disease can spread and turn into an epidemic. One of the measures that can be taken to prevent the epidemic is the changes to be made in the frequently used public public areas. In general possible epidemic situations can be prevented with be arrangements to be made in city planning and city regulations. In general, it happens that they pass from the right side application in the placement to the application through recreation and the transportation in the immediate environment. For this reason, when designingin landscape areas, care should be taken to make design to minimize the risk of disease. With new arrangements to be made, such as material selection of reinforcement elements wiht high risk factors, and redesigning the design in accordance with the principles that will prevent contamination, extraordinary situations that may occur in the future will be prevented. In this study, seating units, children's play groups and garbage cans, which are thought to be the most risky in terms of risk factors, were examined and design studies have been carried out to minimize the risk factor.