Elektif koroner anjiografi uygulanan hastalarda kontrast madde kullanımının frontal düzlem QRS-T açısı üzerine etkisi
The effect of use contrast media on frontal plane QRS-T angle in patients who had elective coronary angiography
  1. Tez No: 758306
  2. Yazar: BARIŞ AÇIKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KARAYAKALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Elektrokardiyografi (EKG) kardiyovasküler hastalıkların tanı ve takibinde oldukça önemli bir yere sahip, invaziv olmayan, kolay ulaşılabilir ve düşük maliyete sahip bir testtir. Özellikle seri EKG takiplerinde aktif değişiklik izlenmesi tanısal ve prognostik öneme sahip bir bulgudur. Koroner anjiografi ise koroner arter hastalığının tanısında altın standart görüntüleme yöntemidir. Koroner anjiografide koroner arter lümenini görüntüleyebilmek için kontrast madde kullanılmaktadır. Kontrast madde miyokardın elektrofizyolojik özelliklerinde değişikliğe yol açabilmekte olup, bu durum EKG'de bazı değişiklikleri tetikleyebilmektedir. Ancak, kontrast madde kullanımının EKG üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemektedir. Frontal düzlem QRS-T açısı, depolarizasyon (QRS aksı) ve repolarizasyon (T aksı) vektörleri arasındaki açısal farkı tanımlar, ventriküler repolarizasyon heterojenliğinin bir EKG işaretidir. Yapılan çalışmalar artmış frontal düzlem QRS-T açısının aritmik olaylar ve mortalite ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Çalışmamızın amacı, elektif koroner anjiografi yapılan hastalarda kontrast madde kullanımının frontal düzlem QRS-T açısı üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışma Planı: Çalışmamıza Mart 2021–Temmuz 2022 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde stabil anjina pektoris tanısı alan ve koroner anjiografi yapılan hastalar arasından çalışmaya alınma kriterlerine uyan 343 hasta dahil edildi. Bütün hastaların demografik verileri ve risk faktörleri hasta kabulünde kayıt altına alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların koroner anjiografi öncesi ve sonrasında rutin olarak çekilen EKG kayıtları analiz edilmiştir. Hastaların işlem öncesi ve işlem sonrası çekilmiş EKG'lerinden frontal düzlem QRS-T açısı hesaplanıp değişimi kaydedilmiştir. Kullanılan kontrast madde miktarı da her hasta için not edilmiştir. Kontrast madde kullanımı öncesi ve sonrası frontal düzlem QRS-T açısındaki değişim araştırılmıştır. İstatistiksel anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Objectives: Electrocardiography (ECG) is a non-invasive, easily accessible and lowcost test that has a very important place in the diagnosis and follow-up of cardiovascular diseases. Especially in serial ECG follow-ups, active change monitoring is a finding with diagnostic and prognostic importance. Coronary angiography is the gold standard imaging method in the diagnosis of coronary artery disease. Contrast media is used to visualize the coronary artery lumen in coronary angiography. Contrast media may cause changes in the electrophysiologic properties of the myocardium, which may trigger some changes in the ECG. However, the effects of contrast agent use on ECG are not fully known. Frontal plane QRS-T angle defines the angular difference between depolarization (QRS axis) and repolarization (T axis) vectors, it is an ECG sign of ventricular repolarization heterogeneity. Studies have shown that increased frontal plane QRS-T angle is associated with arrhythmic events and mortality. The aim of our study is to investigate the effect of contrast agent use on frontal plane QRS-T angle in patients undergoing elective coronary angiography. Methods: Our study included 343 patients who were diagnosed with stable angina pectoris and who had coronary angiography in the Cardiology Clinic of Tokat Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital between March 2021- July 2022 and met the inclusion criteria. Demographic data and risk factors of all patients were recorded at admission. The routine ECG recordings of the patients included in the study before and after coronary angiography were analyzed. The frontal plane QRS-T angle was calculated from the pre- and post-procedure ECGs of the patients and the change was recorded. The amount of contrast agent used was also noted for each patient. The change in frontal plane QRS-T angle before and after the use of contrast media was investigated. Statistically significant value was accepted as