Öğretmenlerin sanal müzeleri ve müzelerin çevrim içi hizmetlerini kullanımlarına ilişkin yaklaşımlarının incelenmesi
Examination of teachers' approach to their use of virtual museums and museums' online services
  1. Tez No: 758307
  2. Yazar: SILA BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GÜNERÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Uzun vadede gerçekleştirilebilir olduğu düşünülen uzaktan eğitim pandemi süresince yetersiz alt yapılarla deneyimlenmiştir. Öğretmenler, bilişim teknolojilerine hâkim olmak, öğrencilerini sürece entegre etmek adına çetin mücadeleler vermişlerdir. Bunun yanı sıra birçok müze öğretmenlere destek olmak amacıyla kaynaklarını dijital olarak kullanıma açmış, Kültür ve Turizm Bakanlığı ise çok sayıda müze ile ören yerini çevrim içi geziye açmıştır. Araştırma müzelerdeki değişimler ve pandemi dönemindeki uzaktan eğitim durumunun yansımaları ile birlikte öğretmenlerin sanal müze kullanımlarına odaklanmıştır. Araştırmaya 2020-2021 eğitim öğretim döneminde öğretmenlik yapan 132 öğretmen katılmış, öğretmenlerin sanal müze kullanımına ne ölçüde yakın olduğu, eğitim sırasında sanal müzelere hangi sıklıkta ve nasıl yer verildiği, bu durumun görev yaptıkları kademe ve branşa göre nasıl değişim gösterdiği betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bu öğretmenlerin %45'i (n=62) üniversite ya da MEB hizmet içi eğitimlerinde müze eğitimi içeriklerine katıldığı, 27 öğretmenin sanal müzeleri eğitim aracı olarak kullandığı saptanmıştır. Sanal müzeleri kullanan öğretmenlerin yoğunluklu olarak lise kademesinde Tarih dersi ve ilkokul kademesindeki sınıf öğretmenleri olduğu görülmüştür. Bu durumla paralel olarak araştırma grubunda en çok tercih edilen sanal sergiler sırasıyla; Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Cumhuriyet Müzesi ve Göbeklitepe Ören Yeri'dir. Bu müzelerle birlikte Louvre Müzesi gibi yurtdışı müzelerinden de kullanıldığı görülmüştür. Öğretmenlerin sanal müze tercihlerindeki en önemli etken eğitim programı ve kazanımlarla kurdukları bağlantılardır. Araştırmada öğretmenlerin sanal müze gezilerinde nesne odaklı hareket ettikleri; nesne görselleriyle konuları anlattıkları, ara bul kartları, bulmacalar ve dramatik kurgular hazırlayarak sanal geziyi eğlenceli hale getirmeye çalıştıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Distance education, which is thought to be feasible in the long term, has suffered from insufficient infrastructure during the pandemic. In the process, teachers struggled to master information technologies and integrate their students into the process. In addition, many museums have made their resources digitally available to support teachers, and the Ministry of Culture has opened many museums and ruins as online exhibitions. The research focused on teachers' use of virtual museums with the reflections of these changes in museums and the distance education situation during the pandemic period. 132 teachers who were actively working in the 2020-2021 academic year participated in the research, in the study how close the teachers were to the use of virtual museums, how often and in what ways virtual museums were included during the education, and how this situation changed according to the level and branch they were working in was examined by descriptive analysis method. It was determined that 45% (n=62) of these teachers participated in the contents of museum education at university or MEB in-service training, and 27 teachers used virtual museums as an educational tool. It has been observed that the teachers who use virtual museums in their lessons are mostly history lessons at high school level and classroom teachers at primary school level. In the same way, the most preferred virtual exhibitions in the research group are respectively; Anatolian Civilizations Museum, Republic Museum and Göbeklitepe Ruins. Along with these museums, it was stated by some teachers that foreign museums such as the Louvre Museum were also used in the trainings. The most important factor in teachers' preferences for virtual museums is the connections they establish with the curriculum and achievements. In the research, it was determined that the teachers acted in an object-oriented way in their virtual museum visits; It was determined that they tried to make the virtual trip fun by preparing search- and-find cards, puzzles and dramatic fictions.