Clay characterization of some sections at Erbil-Iraq and taking useful for ceramics manufacturing.
Erbil-Irak'ta bazı parçaların kil karakterizasyonu ve seramik imalatına yararlanması
  1. Tez No: 758324
  2. Yazar: TARZA NAWZAD HAMASALIH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
For 6 hours, brick samples were heated to temperatures ranging from 900 to 1100 °C, at a rate of 900 °C, 1000 °C, and 1100 °C.the natural sample without additives produces reveal best results and it can be shown that all the Middle Miocene sediments samples' natural resources are acceptable for manufacturing firms and brick industry, floor wall tile, and roofing tile industry. Furthermore, the hardness of all samples showed a lower range, which is reduce manufacturing costs and machine loading. we can prepare the ceramic industry sector in the north of Iraq in the locations. It will be a good incentive for the development of the industrial sector. It will also revive the economy, create jobs for young people, and save the environment from hazardous waste by reusing hazardous waste with brick raw materials, thus supporting the environment, health, and economy of the region.
Özet (Çeviri)
6 saat boyunca tuğla örnekleri 900 ile 1100 arasında değişen sıcaklıklara ısıtıldı. °C, 900 °C, 1000 °C ve 1100 °C oranlarında katkı maddesi içermeyen doğal numune en iyi sonuçları verir ve tüm Orta Miyosen tortul numunelerinin doğal kaynaklarının imalatçı firmalar için kabul edilebilir olduğu ve tuğla endüstrisi, zemin duvar karosu ve çatı kiremiti sanayi. Ayrıca, tüm numunelerin sertliği daha düşük bir aralık göstermiştir, bu da üretim maliyetleri ve makine yükleme. Irak'ın kuzeyindeki lokasyonlarda seramik sanayi sektörünü hazırlayabiliriz. Sanayi sektörünün gelişmesi için iyi bir teşvik olacaktır. Aynı zamanda ekonomiyi canlandıracak, gençlere istihdam yaratacak ve tehlikeli atıkları tuğla hammaddesi ile yeniden kullanarak çevreyi tehlikeli atıklardan kurtaracak ve böylece bölgenin çevre, sağlık ve ekonomisine destek olacaktır.