The relationship between bilingualism and creativity in preschool children
Yaratıcılık ve iki dillilik arasındaki ilişkinin okul öncesi çağı çocuklarında incelenmesi
- Tez No: 758323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKTAN ERCİYES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yaratıcılık kavramsal olarak hali hazırda var olan kavramların ve fikirlerin yeni ve orijinal bir biçimde bir araya getirilerek bir ürün oluşturulmasına verilen addır. (Guilford, 1967). İki dillilik ve yaratıcılık arasındaki ilişki, yaratıcılığın türlerine (örneğin, sözlü ve figüral yaratıcılık) bağlı olarak farklılık gösterebilir. Daha önceki araştırmalar, iki dillilik ve figüral yaratıcılık arasında olumlu bir ilişki olduğu konusunda hemfikirdir, ancak iki dillilik ve sözel yaratıcılık arasındaki ilişkide bazı farklı bulgular vardır. Bazı çalışmalar iki dilli bireylerin sözel yaratıcılık görevlerinde daha düşük başarıya sahip olduklarını, diğer çalışmalar ise yüksek ikinci dil yeterliliğine sahip iki dilli bireylerin sözel yaratıcılık görevlerinde daha iyi olduklarını ileri sürmektedir. Yaratıcılık araştırmasının bir başka yönü de yürütücü işlevler ve yaratıcılık arasındaki ilişkiyi inceler. Önceki araştırma bulguları, sözel ve figüral yaratıcılık ile üç temel yürütücü işlev arasındaki ilişkiye göre değişmektedir. Bunun yanında daha önce yapılan çalışmalar yürütücü işlevler ve yaratıcılık arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, okul öncesi çocuklarda yürütücü işlevleri de dikkate alarak iki dillilik ve yaratıcılık arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 4-6 yaşları arasındaki 56 okul öncesi çocuk (ortalama 65 ay) katılmıştır. Sözel ve figüral yaratıcılığı ölçmek için çocuklara Hikaye Tamamlama Görevi, Sözel Akıcılık Görevi ve Yaratıcı Hayali Yeteneklerin Testi uygulandı. Çocuklar ket vurma, bilişsel esneklik ve çalışan bellek görevlerini ve dil ölçümlerini tamamladılar. Sonuçlar, sözel yaratıcılığın ve ikinci dil yeterliliğinin pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, Sözel Akıcılık Görevi ile ikinci dil yeterliliği arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Figüral yaratıcılık iki dillilik ile pozitif ilişkili bulunmuştur ve ikinci dilde yetkin olan katılımcılar Yaratıcı Hayali Yetenekler Testinde daha iyi performans gösterdiler. Bilişsel esneklik ve ket vurma ile herhangi bir yaratıcılık görevi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öte yandan, çalışan bellek kapasitesi figüral yaratıcılık performansı ile pozitif ilişkiliyken, sözel yaratıcılık ile negatif ilişkiliydi. Genel olarak, ikinci dil yeterliliği sözel ve figüral yaratıcılıkla ilişkili bulunmuştur, ancak çalışan bellek sadece figüral yaratıcılıkla ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Creativity is producing novel ideas and combining unrelated concepts to generate an original product (Guilford, 1967). Association between bilingualism and creativity can differ depending on the types of creativity (e.g., verbal and figural creativity). Earlier research agrees on a positive relationship between bilingualism and figural creativity; however, there are some discrepancies in the relationship between bilingualism and verbal creativity. Some suggest that bilingual individuals have poorer achievement on verbal creativity tasks; others discuss that bilingual individuals who have high L2 proficiency (second language proficiency) have better performance on verbal creativity tasks. Another aspect of creativity research examines the relationship between executive functions and creativity. Research findings vary on the association between verbal and figural creativity and three core executive functions. Moreover, studies show that bilingualism and executive functions are related. The present study intends to investigate the relationship between bilingualism and creativity taking into account the associations with the executive functions in preschool children. Fifty-six preschool children aged 4-6 (Mage= 65 months) participated in the study. Story Completion Task, Verbal Fluency Task, and Test of Creative Imaginary Abilities were administered to children to measure verbal and figural creativity. Children completed inhibitory control, cognitive flexibility, working memory tasks, and language measures. The results suggest that verbal creativity and L2 proficiency are positively related. However, there was no significant association between Verbal Fluency Task and L2 proficiency. Figural creativity was positively related to bilingualism, and highly L2 proficient participants showed better performance on the Test of Creative Imaginary Abilities. Moreover, there was no significant relationship between cognitive flexibility and inhibitory control with any creativity task. On the other hand, working memory capacity was positively related to figural creativity performance while it was negatively associated with verbal creativity. Overall, L2 proficiency was positively related to verbal and figural creativity; on the other hand, working memory was positively associated with figural creativity.