Kapalı alanlar için güneş fırını tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a solar oven for indoor areas
  1. Tez No: 758335
  2. Yazar: CEREN BUSE BİLGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN TOYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mekatronik Mühendisliği, Energy, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Güneş enerjisi, hem yenilenebilir hem de zararlı gaz salınımı olmayan temiz bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi; güneş ocağı yapımında, güneş paneli ile elektrik üretiminde, sıcak su elde etme gibi alanlarda kullanılmaktadır. Güneş enerjisinin bir uygulama alanı olan güneş ocakları ise ülkemizde son zamanlarda önem kazanan çalışmalar arasındadır. Bu çalışmada, parabolik yansıtıcıların odak noktasına yerleştirilmiş vakum tüpüne dayalı bir güneş fırını tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Güneş fırınının değişken hava koşullarından minimum düzeyde etkilenmesi için yağ tankı içindeki bölmede faz değiştirici malzeme (Parafin) kullanılmaktadır. Bununla birlikte elde edilen ısı enerjisi kapalı ortamlarda kullanılabilmesi için pompa ve ısı transfer sıvı (Petroviscol) yardımı ile pişirme ünitesine taşınmıştır. Deneysel sonuçlar, önerilen güneş fırını tasarımının en yüksek verim oranının %22,2 olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, geliştirilecek sistem ile evlerde, işyerlerinde ve kamu kurumları gibi yemeklerin pişirildiği çalışma alanlarında kullanılmasıyla enerji tasarrufu sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Solar energy is a clean energy source that is both renewable and free of harmful gas emissions. Solar energy; It is used in building solar ovens, generating electricity with solar panels, and in areas such as hot water production. Solar stoves, which are an area of application of solar energy, are among the studies that have recently gained importance in our country. In this study, a solar stove was designed and developed based on a vacuum tube placed at the focus of parabolic mirrors. In order for the solar stove to be affected as little as possible by the variable weather conditions, a phase change material (Paraffin) is used in the chamber in the oil tank. In addition, the thermal energy obtained was transferred to the cooking unit using a pump and a heat transfer fluid (Petroviscol) so that it can be used in closed environments. The experimental results show that the highest efficiency of the proposed solar oven design is 22,2%. Thus, the system to be developed is intended to save energy by being used in homes, workplaces, and work areas where food is cooked, such as public facilities.