Çeşitli çözücülerde hazırlanan bazı Türk propolis ekstraktlarının fenolik içeriği ve biyoaktivite çalışmaları
Phenolic content and bioactivity studies of some Turkish propolis extracts prepared in various solvents
  1. Tez No: 758334
  2. Yazar: ADEM NECİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya, Bioengineering, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Çalışma kapsamında Türkiyenin farklı coğrafi bölgelerinde bulunan Artvin-Yusufeli, Aydın, Bayburt, Diyarbakır, Erzurum-Esendurak, Erzurum-Olur, Mersin, Ordu, Kahramanmaraş-Göksun, Osmaniye-Bahçe, Samsun-Terme, Samsun-Yakakent, Sivas-Zara ve Tokat-Almus il ve ilçelerden propolis numuneleri alınarak, kuru madde miktarı, pH, fenolik içerik, antibakteriyel ve antioksidan aktiviteler çalışıldı. Propolis numuneleri -80oC de muhafaza edildikten sonra öğütme işlemi gerçekleştirildi. Farklı illerden toplanan 15 propolis numunelerinin ekstraktları etil alkol, distile su, zemzem, DMSO-su, DMSO ve propilen glikol çözücülerinde 1, 15 ve 30 gün bekletilerek hazırlandı. Hazırlanan ekstraktlarda DPPH, ABTS radikal giderme aktivitesi ve Fe+3-Fe+2 ve Cu+2-Cu+ indirgeme aktiviteleri ölçüldü ve referans antioksidanlar ile mukayese yapıldı. Daha sonra toplam fenolik madde miktarı kalibrasyon grafiği kullanılarak hesaplandı ve sonuçlar gallik asit eşdeğeri mg GAE/g propolis olarak bulundu. En yüksek toplam fenolik madde DMSO'da 30 gün bekletilerek hazırlanan Erzurum-Esendurak (P5) ekstraktında (284.84 mg GAE/g propolis) hesaplandı. Farklı çözücüler kullanılarak elde edilen propolis kuru madde miktarlarına çözücü etkisi araştırıldı. Elde edilen kuru madde miktarları ile toplam fenolik madde miktarı orantılı değildi. Kuru madde miktarının yüksek, toplam fenolik madde miktarının ise düşük olduğu görüldü. Propolis ekstraktlarının fenolik bileşenlerinin miktar analizi LC-MS/MS ile yapılarak, sonuçlar mg fenolik/g propolis olarak belirlendi. Toplam 31 adet standart kullanılarak her bir propolis ekstraktının üç farklı sürede alınan örnekleri ile toplam 45 örnek çalışıldı. Bütün propolis ekstraktları içerisinde en yüksek fenolik madde miktarları olarak kamferol, kuersetin ve kafeik asit artan sırayla 19.84 mg/g, 22.52 mg/g ve 85.28 mg/g bulundu. SPSS analizi sonuçlarına göre, toplam fenolik made miktarlarıyla DPPH (r = 0,86), CUPRAC (r = 0,86), ABTS (r = 0,88) ve FRAP (r = 0,90) testleri arasında anlamlı pozitif yüksek korelasyon ilişkisi gözlendi. Makrodilasyon yöntemi ile propolis ekstraktlarının 50 farklı hastane enfeksiyonları üzerindeki etkileri incelendi. DMSO çözücüsü ile hazırlanan propolis ekstraktlarının en yüksek inhibisyon etkileri % 90-97 arasında, Methicillin resistant staphylococcus aureus 5, Methicillin resistant staphylococcus aureus 20, Bacillus cereus, Citrobacter freundii 1, Achromobacter xylosoxidans, Stenotrophomonas maltophilia 196, Enterobacter cloacae 200 suşlarında bulundu.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, propolis samples were taken from Artvin-Yusufeli, Aydın, Bayburt, Diyarbakır, Erzurum-Esendurak, Erzurum-Olur, Mersin, Ordu, Kahramanmaraş-Göksun, Osmaniye-Bahçe, Samsun-Terme, Samsun-Yakakent, Sivas-Zara ve Tokat-Almus provinces and districts located in different geographical regions of Turkey, and the amount of dry extract, pH, phenolic content, antibacterial and antioxidant activities were studied. After the propolis samples were stored at -80oC, grinding was carried out. Extracts of 15 propolis samples collected from different provinces were prepared by soaking in ethyl alcohol, distilled water, zamzam, DMSO-water, DMSO and propylene glycol solvents for 1, 15 and 30 days. DPPH, ABTS radical scavenging activity and Fe+3-Fe+2 and Cu+2-Cu+ reducing activities were measured in the prepared extracts and compared with reference antioxidants. Then, the total amount of phenolic substance was calculated using the calibration graph and the results were found as gallic acid equivalent mg GAE/g propolis. The highest total phenolic substance was calculated in Erzurum-Esendurak (P5) extract (284.84 mg GAE/g propolis), which was prepared by keeping it in DMSO for 30 days. The solvent effect on the amount of propolis dry matter obtained by using different solvents was investigated. The amount of dry matter obtained and the total amount of phenolic substance were not proportional. It was observed that the amount of dry matter was high and the amount of total phenolic matter was low. The amount of phenolic components of propolis extracts were analyzed by LC-MS/MS, and the results were determined as mg phenolic/g propolis. A total of 45 samples were studied with the samples taken in three different times of each propolis extract using a total of 31 standards. Among all propolis extracts, campherol, quercetin and caffeic acid were found as the highest amounts of phenolic substances, in increasing order 19.84 mg/g, 22.52 mg/g and 85.28 mg/g. According to SPSS analysis results, a significant positive high correlation was found between total phenolic content and DPPH (r = 0.86), CUPRAC (r = 0.86), ABTS (r = 0.88) and FRAP (r = 0.90) tests. relationship was observed. The effects of propolis extracts on 50 different hospital infections were investigated by macrodilation method. The highest inhibition effects of propolis extracts prepared with DMSO solvent were found between 90-97%, in Methicillin resistant staphylococcus aureus 5, Methicillin resistant staphylococcus aureus 20, Bacillus cereus, Citrobacter freundii 1, Achromobacter xylosoxidans, Stenotrophilococcus aureus 200.