Görsel sanatlar dersi öğretmen adaylarının yalnızlık düzeylerinin akademik başarılarına etkisi
The effect of loneliness levels on academic success of visual arts teacher candidates
- Tez No: 758336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA LİMAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada; Görsel Sanatlar Dersi öğretmen adaylarının yalnızlık düzeylerinin akademik başarılarına etkisinin, cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, mezun olunan ortaöğretim kurumu ve yaşanılan şehir değişkenlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Trabzon Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim- İş Öğretmenliği Anabilim Dalı programında öğrenim gören 69'u kız, 18'i erkek toplam 87 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımına dayalı anket yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda Di Tommaso ve Spinner (1993) tarafından geliştirilen (SELSA-L) ve Akgül (2020) tarafından Türk kültürüne uyarlaması yapılan“SELSA-S: Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği”kullanılarak Görsel Sanatlar Dersi öğretmen adaylarının yalnızlık düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmaya katılan Trabzon Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim- İş Öğretmenliği programında öğrenim gören Görsel Sanatlar Dersi öğretmen adaylarının belirlenen yalnızlık düzeyleri kişisel bilgileri ile değerlendirilmiş ve yılsonu başarı ortalamaları arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of loneliness levels of fine art teacher candidates on their academic achievement based on the variables of gender, age, class level, secondary school from which they graduated and the city they live in. The study group of the research consists of 87 students, 69 females and 18 males, studying at Trabzon University, Fine Arts Education Department, Painting Teaching program in the 2021-2022 academic year. Questionnaire method based on quantitative research approach was used in the research. In this direction, loneliness levels of visual arts teacher candidates were determined by using the“SELSA-S: Social and Emotional Loneliness Scale for Adults”developed by DiTommaso and Spinner (1993) (SELSA-L) that adapted to Turkish culture by Akgül (2020). The loneliness levels of the fine art teacher candidates studying in the Department of Fine Arts Education, Painting Teaching Program of Trabzon University, who participated in the research, were evaluated with their demographic information and the relationship between the year-end success averages was examined. According to the findings obtained as a result of this study, it was determined that there is a negative and low level significant relationship between the loneliness level of the Fine art teacher candidates studying in the Department of Fine Arts Education, Painting Teaching Education Program of Trabzon University and their academic scores (r=-,25, p< ,05). It has been observed that the loneliness level of the Fine art teacher candidates studying in the Department of Fine Arts of Trabzon University, does not show a significant difference according to the variables of age, gender, class level, graduated secondary education institution, and place of residence. When the literature is examined, studies that support the results of the research and that have opposite views were found. This is discussed in detail in the discussion section. Based on the results obtained, some suggestions were made for future research.