Raylı sistemlerde sinyalizasyon: Hızlı tren uygulama örneği
Signalization in rail systems: signaling in rail systems: An example of a fast train application
- Tez No: 758356
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN İŞEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Artan ekonomik sorunlar, oluşan çevresel faktörlerden dolayı demiryolu araçlarının tercih edilirliği artmıştır. Demiryollarına olan ilginin artması eksik kalan ve gelişmesi gereken sinyalizasyon sistemi varlığını ortaya çıkarmıştır. Bu projede demiryollarının temelini oluşturan sinyalizasyon sistemi hakkında bilgi verilmektedir. Tarihsel bir gelişim gösteren sinyalizasyon sisteminin günden güne hangi süreçlerden geçtiği, sinyalizasyon sistemini oluşturan ekipmanlar ve özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ülkemizde de gelişme gösteren ve çalışmaları gün geçtikçe artan hızlı trenler ülkemize ekonomik, eğitim, sağlık ve kültürel olarak birçok anlamda katkıda bulunmaktadır. Karayolu ulaşımındansa demiryolu ulaşımını tercih edenlerin sayısı da gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu tezde yapımı devam eden Çerkezköy-Kapıkule hızlı tren projesi için planlanan sinyalizasyon sistemi ve bu sistemi planlarken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgiler verilmiştir. Bir sonraki hızlı tren projeleri için tasarlanacak sinyalizasyon sistemleri açısından bilgi niteliği taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to increasing economic problems and environmental factors, the preferability of railway vehicles has increased. The increasing interest in railways has revealed the existence of a signaling system that remains incomplete and needs to be developed. In this project, information is given about the signaling system that forms the basis of railways. Information is given about the processes that the signaling system, which has a historical development, goes through from day to day, the equipment that makes up the signaling system, and its characteristics. High-speed trains, which are also developing in our country and whose work is increasing every day, contribute to our country in many ways economically, educationally, health and culturally. The number of people who prefer rail transportation rather than road transportation is also increasing day by day. In this project, information about the signaling system planned for the Cerkezkoy-Kapikule high-speed train project, which is under construction, and the issues that need to be considered when planning this system have been provided. It will be informative in terms of signaling systems that will be designed for the next high-speed train projects.