Winkler zemine oturan daire eksenli çubukların yer değiştirme türü ve karışık sonlu elemanlar ile statik analizi
Static analysis of circular beam resting on winkler foundation via displacement-type and mixed finite element
- Tez No: 758359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezin amacı, elastik zemine oturan dairesel düzlem kirişlerin statik analiz davranışını hem yer değiştirme türü hem de karışık sonlu eleman yöntemi kullanarak incelemektir. Timoshenko çubuk kuramına bağlı iki düğüm noktasına sahip olan eğrisel sonlu eleman, her düğüm noktasında 12 adet değişken içermektedir. Bunlardan üçü yer değiştirmeleri, üçü kesit dönmelerini, üçü kuvvetleri, ikisi eğilme momentini ve biri ise burulma momentini göstermektedir. Yer değiştirme türü sonlu eleman yöntemine ait sonuçlar doğrusal sonlu eleman kullanılarak SAP2000 programı üzerinden elde edilmiştir. Düşeyde düzgün yayılı yük etkisinde ve elastik zemine oturan dairesel kirişin statik analiz sonuçları (yer değiştirmeler, kesit dönmeleri ve mesnet tepkileri) üzerinden hem karışık tipte-eğrisel eleman hem de yer değiştirme türü-doğrusal elemanın yakınsama performansları tartışılmıştır. Yakınsama analizi farklı sınır koşulları ve merkez açı değerleri için detaylı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate the behaviour of the static analysis of circular planar beams resting on elastic foundation using both displacement-type and mixed finite element method. A two-noded curved mixed finite element, based on Timoshenko beam theory, has 12 field variables at each node. These variables denote three displacements, three cross-sectional rotations, three forces, two bending moments and a torque, respectively. The results of displacement-type finite element method are obtained using straight finite element of SAP2000 program. The convergence performances of both displacement-type straight element and mixed type curved element are discussed over the static analysis (the displacement, cross-sectional rotations, and support reactions) of circular beams resting on elastic foundation. The convergence analysis is examined for different boundary conditions and central angles in detail.