Efficiency evaluation of combined cycle power plants
Kombine çevrim enerji santralları verimlerinin incelenmesi
- Tez No: 75843
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
oz KOMBİNE ÇEVRİM ENERJİ SANTRALLARI VERİMLERİNİN İNCELENMESİ Arıca, Emrah Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Osman Sevaioğlu Ortak Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Cemil Yamalı Eylül 1998, 146 sayfa Kombine çevrim enerji santrallarının verimleri, performans artırımı ve duyarlılık yaklaşımlarına göre incelendi. Performans artırımı metodları ve duyarlılık analiz parametreleri tanımlandı. Termodinamiğin yasaları, buhar döngüsüne uygulanarak, genel enerji santralı tiplerinin ısıl denge bağıntıları elde edildi. Elde edilen bilgi ve sonuçlar, bir enerji santralının teknik ve ekonomik yönden dizayn ve analizinde kullanılan bir bilgsayar programı geliştirşlmesinde kullanıldı. Ayrıca ihtiyaçlara göre en uygun buhar döngüsünü elde edebilmek için, bazı performans artırımı parametrelerinin, enerji santralı verimi üzerindeki duyarlılık eğrileri elde edildi. Bir enerji santralı yatırımının finansman yönünden de bir bakış açısının olduğundan yola çıkarak, geliştirilmiş bilgisayar programının yatırım analizi bölümü aracılığı ile, finansal duyarlılık eğrileri; bir başka deyişle, bazı finansal parametrelerin değiştirilmesinin, proje süresi boyunca elde edilen toplam vergiden önceki gelir ve ayrıca yatırımın geri dönüş süresindeki değişim eğrileri elde edildi ve incelendi. Tüm bu teknik ve finansman incelemeleri bu ikitip buhar döngüsü üzerine uygulandı ve her iki tip teknik ve finansman duyarlılık yaklaşımları yönünden karşılaştırıldı. Sonuç olarak en güvenilir ve verimli sistemin kurulabilinmesi için, mükemmel dizayn edilmiş bir enerji santralına ilişkin ayrıntılı bir çalışma hazırlanmasının gerekli olduğu görüldü. Anahtar Kelimeler : Kombine Çevrim Enerji Santralı, Vergiden Önceki Gelir, Buhar Döngüsü, Yatırımın Geri Dönüş Süresi VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFICIENCY EVALUATION OF COMBINED CYCLE POWER PLANTS Arıca, Emrah MSc. Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Osman Sevaioğlu Co - Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Cemil Yamalı September 1998, 146 pages Efficiency evaluation of combined cycle power plants according to performance enhancement and plant sensitivity approaches is investigated. Performance enhancement methods and the sensitivity analysis parameters are introduced. The laws of thermodynamics are applied to the steam cycle in order to obtain the general heat balance relations of general power plants types. The obtained information and results are used to develop a computer software which is used to design and analyze a power plant both in technical and economicall approaches. Also the sensitivity curves of some performance enhancement parameters on the power plant efficiency are obtained in order to design the most appropriate steam cycle according to the requirements. From the point a power plant investment has also a financial view, using the investment analysis part of the developed software, the financial sensitivity curves i.e. the cumulative IBT throughout the project life and also the return back time of the investment mvariation curves by changing some financial parameter has been obtained and analyzed. All these technical and financial evaluations have been done for two types of steam cycles and consequently, both types have been compared in technical and financial sensitivity approaches. It is seen that a detailed study shall be done on a perfectly designed power plant in order to construct the most reliable and profitable system. Keywords : Combined Cycle Power Plant, Laws of Thermodynamics, IBT, Steam Cycle, Return Back Time of the Investment IV