Televizyonlarda yayınlanan gündüz kuşağı programlarında değişen aile yapısı ve mahremiyet
Changing family structure and privacy in daytime shows broadcasted on televisions
- Tez No: 758500
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Aile en küçük toplumsal birimdir ve aynı zamanda bir toplumun temelidir. Bu temelin bozulması o toplumunda bozulmasına yol açar. Sağlıklı bireyler, sağlıklı toplum ve hatta sağlıklı insan ilişkileri için sağlıklı bir aile ortamı gereklidir. Bu nedenle aile kurumunun korunması bir toplum için en önemli hususlardan bir tanesidir. Bu bağlamda bu çalışma“Televizyonlarda Yayınlanan Gündüz Kuşağı Programlarında Değişen Aile Yapısı ve Mahremiyet”konusunu ele almaktadır. Çalışma, televizyonda yayınlanan bazı gündüz programlarının Türk aile yapısı ve algısı için tehdit oluşturduğu varsayılmaktadır. Türk toplumu televizyon karşısında çok vakit geçiren bir toplum olduğu için aile içindeki tüm sapmalara aile olarak hepsi şahittir ve izlerler. Tezde incelenen söz konusu programlarda aile içi şiddet, cinayet, aldatma ve tecavüz gibi toplum değerlerini yok etmenin önünü açabilecek mahremiyet ve ahlaktan uzak konular milyonların gözü önünde normalleştirilmektedir. Türk kültüründe özel kabul edilen bazı konular ve alanlar vardır ama bu programlarda özel olarak gördüğümüz konular artık birer meta olarak görülmeye başlanmıştır. Belki de araştırma sırasında Türk ailesini en çok üzen noktalardan biri, mahcubiyet ve rahatsızlık duygularının yerini doğallığın ve sıradanlığın almasıdır. Araştırmada, bu programlar aracılığıyla bir ailedeki en mahrem konuların tüm açıklığıyla ortaya çıkarıldığı ve günlerce tartışıldığı tespit edilmiştir. Toplumun ahlakını bozan ve bazen bu ahlaksızlığı özendiren bu programlar, Türk aile yapımız için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The family is the smallest social unit and is also the foundation of a society. The deterioration of this foundation leads to the deterioration of that society. A healthy family environment is necessary for healthy individuals, healthy society and even healthy human relations. There fore, the protection of the family institution is one of the most important issues for a society. In this sence, this study tackles with the subject of“The Changing Family Structure and Privacy in Daytime Shows Broadcasted on TV ”.The study assumes that some daytime programs broadcasted on television pose a threat to the Turkish family structure and to the perception of privacy. Since Turkish society is a society that spends lots of time in front of the television, they all witness and watch all the family deviations as a whole family. In the aforementioned programs examined in the thesis, the subjects that is far from privacy and morality which could pave the way for destroying the values of society, such as domestic violence, murder, deception and rape, is being normalized in front of millions. There are some topics and areas that are considered private in Turkish culture, but the topics that we see as private in these programs have started to be seen as commodities. Perhaps one of the points that we found most distressing for the Turkish family during the research is that the feelings of embarrassment and discomfort are replaced by naturalness and mediocrity. The study found that the most intimate issues in a family are being revealed with all their clarity through these programs and that issues are being discussed for days. These programs, which destroy the morals of the society and sometimes encourage such immorality, pose a serious threat to our Turkish family structure.