Learning English as a foreign language: Stories of the visually impaired EFL learners in Turkey - a narrative inquiry
İngilizce'nin yabancı dil olarak öğrenimi: Türkiye'deki görme engelli öğrencilerin hikayeleri - bir anlatı araştırması
- Tez No: 758499
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünya genelinde 2.2 milyar görme engelli birey yaşamaktadır (2019). Türkiye'deki istatistiklere bakıldığında ise, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2011 yılında yürüttüğü ve 2013 yılında sonuçlarını yayımladığı nüfus sayımı araştırma verilerine göre Türkiye'de yaşayan 1.039.000 görme engelli birey bulunmaktadır (Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2021). Gören ve görmeyen bireyler dünyanın farklı yerlerinde iç içe bir hayat yaşamaktadırlar. İnsan olmanın temel ilkesinde, gören ve görmeyen bireyler birbirinden farklı değildir. Görme engeli olan bireyler gören bireylerden, yalnızca görme eksikliklerinden kaynaklanan özel ihtiyaçları noktasında farklılık gösterirler. Bu özel ihtiyaçların karşılanması, görme engelli bireylerin gören bireylerle çeşitli alanlarda eşit fırsatlara sahip olmaları için önemlidir. Eğitim de bu alanlardan biridir. Temel bir insan hakkı olarak, her iki tarafın da kaliteli ve anlamlı eğitime erişmesi gerekir. Bu durum yabancı dil eğitiminde de farklı değildir. Bu çalışma, görme engelli öğrencilerin ve İngilizce öğretmenlerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenme ve öğretme sürecinde bugüne kadar neler yaşadıklarını keşfetmeyi amaçlamıştır. Bir anlatı araştırması olarak tasarlanan çalışmanın ana katılımcıları yabancı dil olarak İngilizce eğitimi almış olan 5 görme engelli üniversite öğrencisidir. Araştırmada ayrıca 2 velinin, daha önce görme engelli öğrencilere ders vermiş olan 4 İngilizce öğretmeninin ve görme engelliler eğitimi alanında çalışmalar yapan 1 uzmanın görüşüne yer verilmiştir. Nitel bir araştırma olarak tasarlanan çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Görüşmeler çevrimiçi gerçekleştirilmiş ve transkripte dökülmüştür. Bu görüşmelere ek olarak, görme engelli bir öğrencinin üniversitede bir İngilizce dersi gözlenmiştir. Ders gözlemi fiziki bir sınıf içerisinde gerçekleşmiştir. Verilerin analizi öncelikle bütüncül bir bakış açısıyla, sonrasında ise tekrar eden kodların kategorize edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Anlatı araştırmalarının yapısı gereği içerik analizi sırasında yalnızca ortak temalara odaklanılmamış, ayrıca katılımcıların sağladığı verilerdeki bireysel farklılıklara ve temalara da araştırma sonuçlarında yer verilmiştir. Araştırma sonuçları görme engelli öğrencilerin İngilizce eğitimi boyunca hem pozitif hem de negatif deneyimler yaşadığını ortaya koymuştur. Görme engelli öğrenciler ve İngilizce öğretmenleri İngilizce öğrenme ve öğretme süreçleri boyunca birtakım sorunlarla karşılaşmış ve bu sorunlarla baş edebilmek için bazı adaptasyon stratejileri geliştirmişlerdir. Son olarak İngilizce öğretmenleri ve eğitim kurumları tarafından görme engelli öğrenciler için sağlanmış olan sınav uyarlamaları saptanmış ve değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler ışığında dil öğretimi ve sınanması ile ilgili önerilere yer verilmiş ve görme engelli öğrencilerin İngilizce eğitimi hakkında gelecekte yapılabilecek araştırmalar hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
According to the data provided by the World Health Organization, there are 2.2 billion visually impaired individuals worldwide. (2019). When it comes to the statistics in Turkey, according to the population census research conducted by the Turkish Statistical Institute in 2011 and published in 2013, there are 1.039.000 visually impaired individuals living in Turkey (Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2021). Sighted and blind individuals live alongside each other in different parts of the world. In the basic principle of being human, sighted and blind individuals are not different from each other. Visually impaired individuals differ from sighted individuals only in terms of their special needs arosen from their visual impairment. Meeting these special needs is important for visually impaired individuals to have equal opportunities with sighted individuals in various fields. Education is one of these areas. As a basic human right, both parties need to access to quality and meaningful education. This situation is not different in foreign language education. This study aimed to explore what visually impaired students and English teachers have been through in the process of learning and teaching English as a foreign language. The main participants of the study, which was designed as a narrative research, were 5 visually impaired university students who studied English as a foreign language. The research also included the opinions of 2 parents, 4 English teachers who have taught visually impaired students before, and 1 expert working in the field of education for the visually impaired. In the study, which was designed as a qualitative research, data were collected through semi-structured interviews. The interviews were conducted online and transcribed. In addition to these interviews, a lesson observation of a visually impaired student in an English class at the university was included in the study. Lesson observation took place in a physical classroom. The analysis of the data was carried out firstly within a holistic point of view, and then through categorization of the recurrent codes. Due to the nature of narrative research, not only the common themes, but also the individual differences and themes which were obtained at the end of the content analysis of the data provided by the participants were included in the research findings. The results of the research revealed that visually impaired students have had both positive and negative experiences during their English education. Visually impaired students and English teachers have encountered some problems during their English learning and teaching processes and have developed some adaptation strategies to cope with these problems. Finally, the test adaptations provided by English teachers and educational institutions for visually impaired students were determined and evaluated. In the light of the conducted analyses, implications about language teaching and testing and suggestions about future research on English education for visually impaired students were provided and discussed.