Bir gıda işletmesinde üretim çizelgeleme optimizasyonu yaklaşımı
The production scheduling optimization approach in a food production company
- Tez No: 758507
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KAPANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Üretim ve üretim planlama süreçleri, tedarik zincirindeki en önemli maliyet kalemlerinden biridir. Firmalar, genellikle son ürün üretim planı ve malzeme ihtiyaç planı süreçlerini öncelikli olarak iyileştirmek ve bu konulardaki problemleri çözüme kavuşturmak isterler. Ancak son ürün üretim planı oluşturulmasında belirleyici olan yarı mamul üretim sürecinin de üretim maliyetlerine olan etkisi oldukça fazladır. Bu çalışmada; atıştırmalık gıda sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin yarı mamul üretim süreci incelenmiştir. Parti tipi üretim yapılan bu sürecin iyileştirilmesine yönelik olarak üretim çizelgeleme optimizasyonu için bir tam sayılı doğrusal programlama modeli oluşturulmuştur. Tasarlanan matematiksel model için GAMS programı kullanılarak çözüm elde edilmiş ve sonuçlar farklı senaryolar için test edilmiştir. Daha önce deneyimli bir ekibin ortaya koyduğu yarı mamul üretim planlaması yerine matematiksel modellemeye dayalı bir yaklaşım ortaya konulmuştur. Oluşturulan modelin çözüm süreleri pratikte kullanılmaya uygundur. Kısa süre içinde vardiyalık bazda haftalık yarı mamul üretim çizelgesi oluşturması sağlanmıştır. Parametrelerin kolayca güncellenebileceği bir kullanıcı formatı Excel'de geliştirilmiş ve GAMS ile birlikte kullanımı sağlanmıştır. Böylece üretim planlamaya yönelik bir Karar Destek Sistemi prototipi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The production and production planning process is one of the most significant cost items in the supply chain. Companies generally want to improve the processes of production plan of finished goods and material requirements plan. Their aim is to solve the problems in these matters first. However, the semi-finished good production process, which is determinant in the creation of the final product production plan, has a significant impact on the production costs. In this study; the semi-finished products' production process of a company in the snack food production industry was examined. An integer linear programming model was created for production scheduling optimization in order to improve the batch-type production process. The solution for the designed mathematical model was obtained by using the GAMS program and the results were tested for different scenarios. An approach based on mathematical modeling has been developed for semi-finished product production planning, which was done previously by an experienced team. The solution times of the created model are suitable for use in practice. On a weekly shift basis, semi-finished product production scheduling has been ensured to prepare in a few minutes. A user format where parameters can be easily updated has been developed in Excel and used with GAMS. Thus, a Decision Support System prototype was created for production planning