'Incomplete project of modernity' Tadao Ando's modern architecture with traditional spirit
'Tamamlanmamış modernite projesi' Tadao Ando'nun geleneksel öz içeren modern mimarlığı
- Tez No: 75853
- Danışmanlar: DR. MUALLA ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Sosyal bilimlerin diğer alanlarında olduğu gibi, mimarlık alanında da, sonsuz modernist ilerleme mitinin gücünü kaybetmesinin üzerinden otuz yıldan fazla zaman geçmemiştir. Tarihi bilginin ve geleneklerin, mimarlık alanında, salt sonsuz bir ilerleme uğruna, önyargılı bir şekilde yadsınmasına ve yasaklanmasına karşı, tepkiler doğmuştur. Bu tepkiler, bir çok yönden dialektiğini hemen tüm tarihi ve geleneksel mimari verilerin yadsınması üzerine kurmuş olan modernist mimarlık geleneğinin otoritesine karşı bir ayaklanma ve patlayış olarak baş göstermiştir. Modern düşünce yolundaki bu yön değişikliği, özellikle gelenek ve modernite kavramları hakkında bazı çelişkili görüşlere yol açmıştır. Bu değişimin tarihselci dışavurumlarındaki abartılı formalizm, Habermas gibi bazı eleştirmenler tarafından modernist ideolojiye tamamen ters, anti-modernist, gerici bir tutum olarak değerlendirilmiştir. Habermas diyalektiğine göre, tarihin yeniden ele alınışı - eğer gerekliyse - gerici olmaksızın ancak modern rasyonalist düşünce çizgisinde kalmayı başararak gerçekleşebilir. Öte yandan, bazı eleştirmenler de, çağdaş düşüncede gelenek ve tarihe olan yaklaşımlardaki değişimlerin, modernist ideolojinin kendini yadsıma ve oto-kritik özeliklerinin sonucu olduğunu vurgulamaktadırlar. Bugün, bazı mimarlık grupları kendi kendilerini geleneksel mimarlık mirasından yeterince yararlanamamalarından ötürü eleştirmektedirler. Geleneği yadsımanın ve küçümsemenin yerini, onu yeniden keşfetmek ve yeniden yorumlamak almıştır. Geleneksel mimarinin yeniden ele alınışı elbette geçmiş normlara sığınmadan da yapılabilir, bu ise modern tasarım yaklaşımları içinde yorumlamalarla sağlanabilir. Buyaklaşımlar içinden üzerinde durum araştırması yapılmak üzere, yoğun felsefi içeriği ile dikkat çeken bir örnek olarak, Tadao Ando'nun mimarisi seçilmiştir. Birinci bölümde tez, problem alanının ve argümanlarının anlatımı ile başlamaktadır. Modernite ve gelenek kavramlarının problemli tartışmaları kapsamında oluşmuş sınırlı bir problem alanı olarak“kritik bölgeselci”yaklaşımlar, Kenneth Frampton'ın tanımlamalarına dayanarak ele alınmaktadır. Birinci bölüm, gelenek ve modernite kavramları arasındaki diyalektik zıtlıkları ve etimolojik kavramsal ayrılıkları vurgulayarak, tartışmaya teorik bir zemin oluşturmayı amaçlamaktadır. Kavramlara, rasyonalist bakış açılarından, gelenek konusunda Kari Popper'ın düşüncelerine ve modernitenin doğası hakkında Jürgen Habermas'ın fikirlerine dayanılarak açıklık getirilmektedir. Böylece, aslında“gelenek”ve“modernite”nin birbirine taban tabana zıt iki kavram olmak yerine, birbirine dönüşebilen, birbirinin içinde devam edebilen ve birbirini eleştirebilen ayrılmaz kavramlar oldukları vurgulanmak istenmiştir. Birinci bölümde ayrıca, teorik tartışmaları bazı noktalarda Ando'nun eserleriyle çakıştırarak, Tadao Ando durum araştırması için bir hazırlık yapılmaktadır. İkinci bölüm Tadao Ando mimarisi hakkındaki durum incelemesinden oluşmaktadır. Çalışma, öncelikle Ando'nun biyografisi, Japon geleneksel mimarisi ve Shinto kültürü üzerine bazı bilgileri de içererek, Ando mimarisinin entelektüel ve kültürel arka-planını ortaya koymaktadır. Bu bölümde, Japon doğa, zaman ve varoluş anlayışlarındaki farklılıkları netleştirmek açısından değişik kavramlar ele alınmaktadır. Dikkat çeken felsefi bir örnek olarak Ando mimarisi üzerinde modernite ve gelenek diyalektiği tartışılmaktadır. Örnek inceleme, özellikle Ando'nun geleneksel kavramları modern tasarım yorumlarına çevirmedeki kritik yaklaşımını sergilemek amacıyla bir çok yönden değerlendirilmektedir. İkinci bölüm, ayrıca Ando hakkında yazılı bazı eleştirilere de yer vererek, seçilmiş üç binasının estetik analizi ile son bulur. Ando'nun eserlerinde gelenek ve modernite arasındaki sözde çelişkinin nasıl aşıldığını tecrübe ettikten sonra, üçüncü bölümde benzer problemler için, Ando mimarisinde ardıl incelemelere yol açacak önerilerle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
It has not been more than thirty years, since the myth of modern progress has lost its power, in the field of architecture, as it was in the other branches of social sciences. The rejections have risen against the prejudicial denial of the historical data and traditions, shown just for the sake of an infinite advance in the field of architecture. These rejections used to appear, from many aspects like a rebellion and explosion against the authority of tradition of Modernism, which has structured its dialectic on the denial of almost all kinds of historical and traditional architectural data. This change of direction on the path of modern thought has caused some conflicting opinions about the concepts of tradition and modernity in architecture. The exaggerated formalism in the historicist expressions of this change have been evaluated as anti-modernist reverse architectures completely opposite to modernist ideology, by some critics like Habermas. Re-handling of history in architecture, if necessary, could only be possible if it achieves to stay on the path of modem rationalist thought without becoming reversive, according to Habermas' dialectic. On the other hand, some critics emphasize that the changes in the approaches to tradition and history in contemporary thought are the results of the self-denial and auto- critic peculiarities of the modernist ideology. Today, some groups of modern architects criticize themselves for not having taken good advantage of the inheritance of traditional architecture. Rediscovering and re interpreting have taken place of denial and belittling. Re-handling of traditional architecture might sure be possible without giving way to taking refugee in past forms,and this can be achieved by interpretations in modern design approaches. Tadao Ando's architecture is chosen as an outstanding example, among such attitudes with its dense philosophic essence, to be worked on as a case study. In the first chapter, the thesis begins with the descriptions of problem area and arguments. As a limited problem area, the critical regionalist approaches are handled depending, on Kenneth Frampton's descriptions. The first chapter aims to provide a theoretical base for the discussion, by pointing out the dialectical oppositions and etimologic conceptual differences about the concepts of“tradition”and“modern”. Clarity is brought to the concepts, from rationalist points of view depending on Karl Popper's views about the concept of tradition and on Jürgen Habermas' opinions about the nature of modernity. It is aimed to emphasize with that, tradition and modernity are not completely opposite concepts, but they are inseparable concepts that can be transformed to each other, that can continue within each other and that can criticize each other. Also, in the first chapter, a preparation is made for the case study, by juxtaposing the theoretical base with Ando's work in some points. The second chapter is formed by the case study about the architecture of Tadao Ando. The study first presents the analysis of the intellectual and cultural background of Ando's architecture including some knowledge about Ando's biography, Japanese traditional architecture and Shinto culture. The differences in Japanese understanding of nature, time and existence are examined. The dialectic of 'modernity' and 'tradition' is discussed on Ando's architecture as an outstanding philosophic example. The case is evaluated in order to expose Ando's critical approach in transforming traditional concepts to modern design interpretations. The second part also includes some critics written about Ando and ends with the aesthetic analysis of his three chosen buildings. After having experienced how the so-called conflict between tradition and modernity is overcome in the work of Ando; in the third chapter the thesis searches clues for similar problems in Ando's architecture. Finally, the evaluations will end with proposals that may lead to successive instructions.