The Fracture behaviour of fiber reinforced acrylic composites
Fiberle güçlendirilmiş akrilik kompozitlerin kırılma davranışları
  1. Tez No: 75852
  2. Yazar: EBRU ATASAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde fiberlerle güçlendirilmiş akrilik kompozitlerin kırılma davranışları incelenmiştir. Çalışma esnasında, fiber tipleri ve hacim yüzdeleri parametre olarak alınmıştır. Akrilik rezin, geleneksel akrilik polimerizasyonları ile üretilmiştir. Deneyler için karbon, kevlar, e - camı, s-camı ve De Trey QC-20 (ISO 1567 Tip 1 Sınıf 1) akrilik malzemesi kullanılmıştır. 4 değişik fiber tipi için ASTM E 399 ve ASTM D5045 standartlarına uygun, değişik hacim oranlarında ( 0.5 %, 1 %, 1.5 % ) numuneler üretilmiştir. Oda sıcaklığında üç nokta bükme deneyleri yapılmıştır. Kırılma tokluğu çalışılmış ve sonuçlar akriliklerin kırılma dayanıklılığı değerlerinde, fiber takviyesi ile artış olduğunu göstermiştir. Kırılma değerlendirmeleri, taramalı elektron mikroskobunda yapılmıştır. Taramalı elektron mikroskobu değerlendirmelerinden, fiberlerin çatlak ilerlemesini geciktirici bir etkisi olduğu ve başlıca enerji emilme mekanizmasının fiber çekilmesi ve dağılması olduğunu anlaşılmıştır. Dayançta, herhangi bir artış sağlanamamıştır. Artanfiber oranı ile azalma gözlenmiştir.Bunun sebebinin fiber ve matrix arasındaki zayıf bağlar, ve hava boşluktarı olduğu düşünmektedir. Elastik modül değerleri, artma eğilimlidirler.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fracture behaviour of fibre reinforced acrylic resins is studied. During the study, fibre type and volume fraction was taken as the parameters. Acrylic resin is produced by the conventional method of polymerisation of dental acrylic resins. For the tests, carbon, kevlar, e- glass and s- glass fibres and De Trey's QC- 20 (ISO 1567 Type 1 Class 1) quick cure acrylic denture material is used. For the different four types of fibres, specimens of different volume fractions (0.5 %, 1 %, 1,5 %) are produced according to ASTM E 399 and ASTM D5045 standards. 3 -point bending tests are conducted at room temperature to see the resulting mechanical properties. Fracture toughness is evaluated and the results showed an improvement in fracture toughness with fibre addition. Fracture characterisation is performed by scanning electron microscope. Scanning electron microscopy exhibited that fibres had a retarding effect on the propagation of cracks and, fibre pullout and fibre splitting were the predominant energy absorption mechanisms. Flexural strength did not show a significant improvement. There was a slight decrease with increasing fibre content. This is assumed to be arising from the poor interface.bonding between matrix and fibre and from the presence of voids. Flexural modulus also did not show a significant change. A slight increase was observed in the flexural modulus values with incorporation of fibres into the matrix.