Improving hybrid fiber amplifier performance in EDFA/RFA combinations
EDFA/RFA kombinasyonları kullanılarak hibrit fiber yükselteçlerde performans iyileştirmesi
  1. Tez No: 758535
  2. Yazar: İRFAN ALP GÜRKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. THAMER FAHAD AHMED AL-MASHHADANI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Optik yükselteçler, fiber optik iletim bantlarındaki sinyalin belirli bir mesafede hareket ettikten sonra sinyal gücünde oluşan zayıflamayı telafi eden cihazlardır. Fiber optik sinyallerin uzun mesafelerde iletilebilmesi için yüksek kazanç ve düz bir bantgenişliği sağlayan yükseltme cihazlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde gittikçe artan yüksek veri iletim hızı ihtiyacı bu şekilde karşılanabilmektedir. Bantgenişliğini arttıran Dalgaboyu Bölmeli Çoğullama (DBÇ) sistemlerinin gelişmesi ile beraber yüksek kapasiteli optik yükselteçlere varlığı elzem hale gelmiştir. Bu nedenden dolayı yalnızca tek bir iletim bandı değil birden fazla iletim bandında yükseltme yapabilecek fiber yükselteçler gerekir. S, C ve L iletim bantlarını kapsayacak şekilde yüksek kazanç ve düz bir bantgenişliğine sahip olan Halka Hibrit Fiber Yükselteç (HHFY) tasarımı gerçekleştirilmiş ve deneysel sonuçlar elde edilmiştir. HHFY devresi oluşturulurken Erbiyum Katkılı Fiber Yükselteç (EKFY) ve Raman Fiber Yükselteç (RFY) beraber kullanılmıştır. 1513 – 1617 nm dalga boyları arasında 3dB kazanç aralığında 104 nm düz bir kazanç spektrumu elde edilmiştir. Düşük güçlü giriş sinyali(-30dBm) için ortalma 26.5 dB kazanç elde edilirken, yüksek güçlü giriş sinyali(-5dBm) için ise ortalama 16 dB kazanç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optical amplifiers are devices that compensate for the weakening of the signal strength after the signal travels a certain distance in the optical fiber transmission bands. In order to transmit fiber optic signals over long distances, amplification devices that provide high gain and a flat bandwidth are needed. Today, the increasing need for high data transmission speed can be met in this way. With the development of wavelength division multiplexing (WDM) systems that increase bandwidth, the availability of high-capacity optical amplifiers has become essential. For this reason, fiber amplifiers that can amplify not only in a single transmission band but also in more than one transmission band are required. Ring Hybrid Fiber Amplifier (RHFA) design with high gain and flat bandwidth covering S, C and L transmission bands has been implemented and experimental results have been obtained. While experimenting the RHFA circuit, Erbium Doped Fiber Amplifier (EDFA) and Raman Fiber Amplifier (RFA) were used together. A flat gain spectrum of 104 nm is obtained in the 3dB gain range between 1513 – 1617 nm wavelengths. An average of 26.5 dB gain was obtained for the small power input signal (-30dBm), while an average of 16 dB gain was obtained for the large power input signal (-5dBm).