Elyaf dizilişinin karma kompozitlerin mekanik özellikleri üzerindeki etkisi
Effect of fiber alignment on the mechanical properties of hybrid composites
  1. Tez No: 438809
  2. Yazar: SERHAT GÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİÇEK ÖZES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mekanik özelliklerin iyileştirilmesi ve maliyetlerin azaltılması için geliştirilen yeni imalat teknolojileri ve alternatif malzemelerin kullanımı son yılların en önemli araştırma konularındandır. Savunma sanayii ve havacılık sektörü, otomotiv endüstrisi, uzay teknolojileri ve enerji gibi pek çok sektöre ait çalışmalarda kullanılan mevcut malzemelere alternatif malzeme olarak kullanılabilirliği araştırılan malzemelerden biri de karma kompozit malzemelerdir. Karma kompozitler farklı takviye malzemelerinin sahip oldukları özellikleri tek bir yapıda barındırdıkları için mekanik özellikleri üstünlük göstermektedir. Bu çalışmada vakum destekli reçine infüzyon yöntemi ile jüt ve keten dokuma kumaş takviyeli, epoksi matrisli olarak üretilen farklı elyaf dizilişine sahip plakalar çekme testleri ve darbe testlerine tabi tutularak elyaf dizilişinin karma kompozitlerin mekanik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çekme testleri esnasında elde edilen uzama, kopma gerilmeleri mukayese edilirken kuvvet uzama grafikleri oluşturulmuştur. Darbe testleri esnasında ise üç farklı enerji seviyesinde her dört plaka türü de test edilerek farklı elyaf dizilişlerine sahip karma kompozitler için darbe dayanımları kuvvet-uzama, enerji-zaman grafikleri oluşturularak hasar fotoğrafları ile birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
New manufacturing technologies and alternative materials usage, which are developed for improving mechanical properties and cost reduction, are some of the most important research topics. Hybrid composites are thought to be the alternative materials which are used in the studies of most fields such as defence and aerospace industries, automotive industry, space technologies and energy. Mechanical properties of hybrid composites are highly recommended due to combined properties of different additive materials just in one material structure. In this study, effect of fiber alignment on the mechanical properties of hybrid composites are investigated by implementing tensile tests and weight drop impact tests for different plates having jute and flax woven fabric and epoxy resin which were produced with vacuum assisted resin infusion method. During tensile tests datas such as elongation, ultimate stress values are compared and force-elongation graphs are established. During weight drop impact tests, impact behaviour of four hybrid composite plates, which have different fiber alignment, are investigated by implementing three different energy levels. Additionally, force-deflection, energy-time graphs and impact damage images are evaluated.