Influence of nanofillers on fracture and interlaminar shear properties of basalt/carbon hybrid fiber reinforced composite laminates
Nano dolgu maddelerinin bazalt/karbon hibrid elyaf takviyeli kompozit laminatlarin kirilma ve tabakalar arasi kayma özelliklerine etkisi
- Tez No: 962760
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVUZ BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yüksek entropili oksit (HEO), hekzagonal bor nitrür (hBN) ve grafitik karbon nitrür (gC3N4) nano dolguların, bazalt ve karbon elyaf takviyeli hibrit kompozitlerin kırılma ve katmanlar arası kayma (delaminasyon) direncini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Elle yatırma ve sıcak pres yöntemleri kullanılarak hibrit ve hibrit olmayan kompozit laminantlar üretilmiştir. Bu kompozitlerin reçine matrisine farklı oranlarda nano dolgular eklenerek, malzemelerin çekme, üç noktalı eğme, katmanlar arası kayma mukavemeti (ILSS) ve Mod-II kırılma tokluğu (ENF) gibi mekanik özellikleri test edilmiştir. Çalışmanın en dikkat çekici bulgularından biri, nano dolgu ilavesinin kompozit malzemelerin mekanik dayanımını önemli ölçüde artırmasıdır. Nano dolgular, kompozitlerin delaminasyona karşı direncini artırmada kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Mod-II kırılma tokluğu (GIIC) testleri, malzemelerin çatlak ilerlemesine karşı direncini ölçmekte olup, bu alanda da nano dolguların pozitif etkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research examined the impact of high entropy oxide (HEO), hexagonal boron nitride (hBN), and graphitic carbon nitride (gC3N4) nanofillers on the fracture and delamination resistance of basalt and carbon fiber-reinforced hybrid composites. Hybrid and non-hybrid composite laminates were fabricated via manual lay-up and hot-pressing techniques. The mechanical properties of these composites, including tensile strength, three-point bending, interlaminar shear strength (ILSS), and Mode-II fracture toughness (ENF), were evaluated by incorporating varying quantities of nanofillers into the resin matrix. The study reveals that the incorporation of nanofillers markedly enhances the mechanical strength of composite materials. Nanofillers are essential for improving the delamination resistance of composites. Mode-II fracture toughness (GIIC) tests assess the resistance of materials to crack propagation, revealing a beneficial impact of nanofillers in this domain.