Covid-19 pandemisi sürecinde uygulanan ınternet tabanlı senkron uzaktan eğitim ile ilgili öğretmenlerin görüşleri: Konya ili örneği
Teachers' views on the internet-based snchronous distance education applied during the covid-19 pandemic process master's thesis
- Tez No: 758620
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZHAR BAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Uzaktan eğitim ülkemizde uzun yıllardır kullanılsa da Covid-19 pandemisi sürecinde bir zorunluluk olarak uygulanmış ve bu süreçte birtakım altyapı sorunları, ders veriminin düşmesi, iletişim ve etkileşim sorunları, okulun sosyalleşme sürecindeki ve kültür aktarımındaki rolünün sekteye uğraması gibi çeşitli sorunlarla karşılaşılmıştır. Mezkur sorunlar, eğitim öğretim sürecini pek tabii olumsuz yönde etkilemiştir. Mevcut araştırma, Covid-19 pandemisi döneminde uygulanan Internet tabanlı senkron uzaktan eğitim sürecini ve bu sürecin etkilerini, kamu okullarında ve özel okullarda görev yapan ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin görüşleri kapsamında, nitel araştırma yöntem ve tekniği ile sosyolojik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Covid-19 pandemisi döneminde, uzaktan eğitim sürecinde görev yapmış olan öğretmenler, araştırmanın evrenini; Konya ilinin Meram, Selçuklu ve Karatay ilçelerindeki kamu okullarında ve özel okullarda görev yapmakta olan 17'si ilkokul, 27'si ortaokul olmak üzere toplam 44 öğretmen ise araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Mevcut araştırma, uzaktan eğitimin nitelikli ve verimli bir şekilde uygulanabilmesine, uzaktan eğitim programlarının ihtiyaca yönelik olarak en iyi şekilde yapılandırılmasına ön ayak olacak birtakım görüş ve önerileri ortaya koyması, MEB'in ve diğer araştırmacıların uzaktan eğitim üzerine yapacakları çalışmalar için fikir vermesi açısından önemlidir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yapılan araştırmadan elde edilen veriler, içerik analizi ile deşifre edilmiş; pandemi döneminde uygulanan Internet tabanlı senkron uzaktan eğitim sisteminin sınıf farkını derinleştirdiği, öğretmenlerin uzaktan eğitime ilişkin çoğunlukla olumsuz görüş belirttikleri ve pandemi döneminde uygulandığı haliyle uzaktan eğitim sisteminin, ilkokul ve ortaokul kademeleri için nitelikli ve verimli bir şekilde sürdürülebilir bir eğitim sistemi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although distance education has been practicing for many years in our country, It has been applied by necessity during the Covid-19 pandemic process, and various problems, such as some infrastructure problems, reduced course efficiency, communication and interaction problems, and the interruption of the role of the school in the socialization process and cultural transfer. It's no wonder that the aforementioned problems has had a negative effect on education. The current research aims to sociologically examine the Internet-based synchronous distance education process applied during the Covid-19 pandemic period and the effects of this process, within the scope of the views of primary and secondary school teachers working in public and private schools, with qualitative research method and technique. The teachers who worked in the distance education process during the Covid-19 pandemic period, constitude the population of the study and a total of 44 teachers, 17 of whom are primary school teachers and 27 of whom are secondary school teachers, working in public and private schools in Meram, Selçuklu and Karatay districts of Konya, constitute the study group of the study. The current study is important in terms of presenting some opinions and suggestions that will lead to the qualified and efficient implementation of distance education, the best way to structure distance education programs according to needs, and to give an idea for the studies of the Ministry of National Education and other researchers on distance education. The data obtained from the research conducted using a semi-structured interview form were deciphered by content analysis; It was concluded that the Internet-based synchronous distance education system implemented during the pandemic period deepened the class gap, teachers mostly expressed negative views on distance education, and the distance education system, as applied during the pandemic period, is not a sustainable education system in a qualified and efficient way for primary and secondary school levels.