Experiences of graduate students who are self-identified chronic academic procrastinators: A thematic analysis study
Kendisini kronik akademik ertelemeci olarak tanımlayan lisansüstü öğrencilerinin akademik ertelemeciliğe dair deneyimleri: Tematik analiz çalışması
- Tez No: 758621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ertelemecilik, iş hayatını ve sosyal hayatı olumsuz etkileyerek psikolojik iyi oluşu düşüren bir olgu olmasına rağmen klinik psikoloji alanında yeterince ele alınmamıştır. Öğrencilerle yapılan araştırmalarda, ertelemecilikle ilişkilendirilen konular arasında, kendilik düzenleme yetersizliği, kaygı, göreve ilişkin rahatsızlık duygusu, karar vermede güçlük, düşük özgüven, başarısızlık korkusu, mükemmelliyetçilik ve otoriteye başkaldırı yer almaktadır. Alandaki birçok araştırma nicel olup, nitel araştırmalara ihtiyaç olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, kendisini kronik akademik ertelemeci olarak tanımlayan lisansüstü üniversite öğrencileri ile derinlemesine görüşmeler yapılmış ve tematik analiz yöntemi kullanılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, ertelemeciliğin akademik başarıyı ve psikolojik iyi oluşu düşürerek tatminsizliği artırdığını göstermiştir. Sonuç olarak, bu alanda yapılacak çalışmalar, ertelemeciliğin çok boyutlu yapısını göz önüne alarak, daha kapsamlı ölçekler ve tedavi programları geliştirmeye odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Procrastination has been a neglected subject within the clinical psychological research even though it negatively affects social and work life as well as psychological well-being. In student population, procrastination is considered as a self-regulation failure and it has been associated with anxiety, task aversiveness, difficulties in decision making, lack of self-esteem, fear of failure, fear of success, perfectionistic tendencies and rebellion against authority. Since studies focusing on academic procrastination have been mostly quantitative in terms of design, the present study aimed at providing a more comprehensive understanding by implementing a qualitative research method. In order to do that, graduate university students who are self-identified academic chronic procrastinators were interviewed and their subjective experiences of procrastination were analyzed by using inductive thematic analysis. The findings revealed that procrastination is a serious issue that diminishes academic achievement, psychological well-being and satisfaction in social life. It is suggested that there's need for developing comprehensive procrastination scales and intervention programs that are based on the multi-dimensional quality of the concept.