Soruşturmanın gizliliği ve lekelenmeme hakkı
Confidentiality of investigation and the right not to be stained
  1. Tez No: 758624
  2. Yazar: KÜRŞAT ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAVAŞ ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türk Ceza Muhakemesi, soruşturma ve kovuşturma olmak üzere iki evreye ayrılmış bulunmaktadır. Ceza muhakemesinde temel amaç maddi gerçeğin ortaya çıkartılabilmesidir. Ancak muhakeme bu amacı gerçekleştirirken, hukuk devleti ilkesine de bağlı kalmak mecburiyetindedir. Bu anlamda hem soruşturma evresi, hem de kovuşturma evresi genelinde geçerli olan ilkeler bulunmaktadır. Hukuk devleti ilkesini gerçekleştirebilmek adına bu ilkelerin doğru uygulanabilmesi, kişi hak ve hürriyetleri bakımından büyük önem arz etmektedir. Hukuk devleti olarak tanımlanan ideal bir devlet olma yolu kişilerin sahip olduğu hak ve özgürlüklerin korunmasından geçer. Bu hak ve özgürlüklerden bir tanesi de lekelenmeme hakkıdır ki, bu hakkın ihlal edilmemesi açısından çok önemli olan gizlilik ilkesini soruşturma evresi bünyesinde barındırmaktadır. Zira adli vakıaların toplum nezdinde uyandırdığı merak ve daha suçluluğu mahkeme kararı ile sabit olmasa bile soruşturma işlemlerinin duyulmasının toplum nezdinde oluşturabileceği ön yargı göz önünde bulundurulduğunda, bu iki kavram arasındaki ilişki daha anlamlı bir hal almaktadır. Soruşturmanın gizliliği ilkesinin etkin biçimde uygulanması; insan onuru, adil yargılanma hakkı ve bu kapsamda masumiyet karinesi ile yakından ilişkili olan lekelenmeme hakkının ihlal edilmemesi bakımından bir güvence olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish Criminal Procedure is divided into two phases, investigation and prosecution. The purpose of criminal procedure is to reveal the material truth However, while the reasoning fulfills this purpose, it must also adhere to the rule of law principles. In this sense, there are principles that apply throughout both the investigation phase and the prosecution phase. In order to realize the rule of law principle, the correct application of these principles is of great importance in terms of individual rights and freedoms. The way to become an ideal state, which is defined as the rule of law, passes through the protection of the rights and freedoms of individuals. One of these rights and freedoms is the right not to be tarnished, which includes the confidentiality principle, which is very important in terms of not violating this right, during the investigation phase. The relationship between these two concepts becomes more meaningful when think that the curiosity that judicial cases arouse the society and maybe can be happen the prejudice that the hearing of the investigation proceedings in the society, even if the guilt is not proven with a court decision. Effective implementation of the principle of confidentiality of investigation is the assurance for human dignity, the right to a fair trial, and in this context, the right not to be tarnished, which is closely related to the presumption of innocence.