Vergi planlaması stratejisi olarak şirket birleşmelerinin vergisel avantajları
Tax advantages of mergers as a tax planning strategy
- Tez No: 758628
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Vergi planlaması, işletmenin kuruluşundan sona ermesine kadar olan süreçte, vergi yükünü en aza indirmek için yasaların tanıdığı hakları en akılcı şekilde kullanmaya yönelik işlemlerin planlanması ve bu şekilde işletmenin menfaatlerinin korunmasını ifade eden bir kavramdır. Mükellefler, kendi işletmelerine uygun vergi planlaması stratejilerini belirleyerek, bu doğrultuda yaptıkları işlemler ve uygulamalarla vergi yüklerini azaltabilmektedirler. Şirketler vergi planlaması kapsamında, birleşme ve devir kurumlarını, vergi mevzuatının bu kurumlara sağladığı avantajlardan dolayı bir vergi planlaması stratejisi olarak kullanabilmektedirler. Gelişen rekabet ortamında şirketlerin sürekliliğini sağlamak için büyümeye yönelmeleri kaçınılmaz olmakta ve bunu vergi planlaması ile en akılcı şekilde yapmaları rekabet güçlerini artırmaktadır. Şirketler birleşme ve devir yoluyla büyüme, rekabet gücünü artırma gibi amaçlarını gerçekleştirirken, aynı zamanda birleşme ve özellikle vergi erteleme rejiminin uygulanmasına imkân veren devir kurumuna sağlanan vergi avantajları sayesinde, vergi planlaması ile amaçlanan vergi yüklerini azaltma sonucuna da ulaşabilmektedirler. Şirket birleşmelerine ilişkin işlemler Türk Vergi Hukukunu ilgilendirmekle beraber asıl olarak Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmektedir. Bu nedenle şirket birleşmelerinin türlerine, ilkelerine ilişkin olarak Türk Ticaret Kanunu'nun ilgili hükümlerinin; ortaya çıkan vergisel yükümlülüklere ilişkin olarak ise Türk Vergi Mevzuatı açısından Kurumlar Vergisi Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ve Katma Değer Vergisi Kanunu'nun ilgili hükümlerinde yer alan düzenlemelerin incelenmesinin, birleşme ve devir kurumunun vergi planlaması stratejisi olarak kullanılmasının anlaşılması açısından önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax planning is a concept that expresses the planning of the transactions for the most rational use of the rights recognized by the laws in order to minimize the tax burden in the process from the establishment of the enterprise to the end, and thus to protect the interests of the enterprise. Taxpayers can reduce their tax burdens by determining the appropriate tax planning strategies for their businesses and by the transactions and practices they make in this direction. Within the scope of tax planning, companies can use merger and acquisition institutions as a tax planning strategy due to the advantages that tax legislation provides to these institutions. In the developing competitive environment, it is inevitable for companies to turn to growth in order to ensure their continuity, and doing this in the most rational way with tax planning increases their competitive power. While companies realize their goals such as growth through mergers and acquisitions, and increase their competitiveness, they can also achieve the result of reducing the tax burdens aimed with tax planning, thanks to the tax advantages provided to the transfer institution, which allows the implementation of the merger and especially the tax deferral regime. Although the transactions related to the mergers are related to the Turkish Tax Law, they are mainly regulated in the Turkish Commercial Code. Therefore, regarding the types and principles of the mergers, the relevant provisions of the Turkish Commercial Code; Regarding the resulting tax liabilities, it is thought that examining the regulations in the relevant provisions of the Corporate Tax Law, Income Tax Law and Value Added Tax Law in terms of the Turkish Tax Legislation will be important in terms of understanding the use of the merger and transfer institution as a tax planning strategy.