Fen bilgisi öğretmenlerinin lisansüstü eğitime yönelik tutumlarını etkileyen faktörler
Factors affecting the attitudes of science teachers on graduate education
- Tez No: 758634
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Fen bilgisi öğretmenlerin akademik gelişimi, sürekli yenilenen eğitim süreçlerine uyum sağlamalarına ve bilgi ağlarını güncelleme fırsatlarının erişilebilirliğine bağlıdır. Öğretmenlerin mesleki yeterliklerini geliştirmeleri için lisansüstü öğretim programları son derece yararlıdır. Fen bilgisi öğretmenlerinin lisansüstü eğitime yönelik tutumlarının ölçülmesi ve bu programlara katılmalarını destekleyen motivasyon kaynaklarının belirlenmesi, faydalı lisansüstü programların organizasyonuna katkı sağlayabilir. Bu çalışmada, fen bilgisi öğretmenlerin yaşı, mesleki kıdemi, mezun oldukları fakülte, bilinçli tercih, yüksek lisans yapma durumları ve cinsiyet gibi değişkenlerin lisansüstü eğitime yönelik tutuma etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya Adana ilinde görev yapan 38 kadın, 51 erkek toplam 89 fen bilgisi öğretmeni katılmıştır. Katılımcılar demografik bilgi formu ve lisansüstü eğitim yapma isteklerinin nedenleri formuna ek olarak lisansüstü eğitime yönelik tutum ölçeğini doldurmuşlardır. Elde edilen veri özelliklerine göre tanımlayıcı istatistikler, t test ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Tutum ölçeği maddelerinin genel puan ortalaması 4 olup olumlu bir tutumu göstermektedir. Tutum puanları eğitim fakültesi mezunlarında fen fakültesi mezunlarından, yüksek lisans yapanlarda yapmayanlardan ve erkeklerde kadınlardan daha yüksek bulunmuştur. Lisansüstü eğitime yönelik tutum puanları yaş ve mesleki kıdem artışına bağlı olarak düşme eğilimi göstermiştir. Öğretmenlerin yüksek lisans yapma isteklerinin nedeni olarak kendilerini geliştirmek istemeleri ilk sırada yer almıştır. Fen bilgisi öğretmenleri için lisansüstü eğitim olanaklarının artırılması ve uygun müfredatla program açılması fen bilgisi öğretim kalitesinin yükselmesine değerli bir katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The academic development of science teachers depends on their adaptation to constantly renewed educational processes and the availability of opportunities to update their knowledge networks.Graduate education programs are extremely useful for teachers to develop their professional competencies. Measuring science teachers' attitudes towards graduate education and identifying the motivational sources that support their participation in these programs can contribute to the organization of beneficial graduate programs. In this study, the effects of variables such as science teachers' age, professional seniority, faculty they graduated from, conscious choice, graduate status and gender on attitudes towards graduate education were investigated. A total of 89 science teachers, 38 female and 51 male, working in Adana province participated in the study. In addition to the demographic information form and the reasons for their desire to do postgraduate education, the participants filled out the attitude scale towards postgraduate education. Descriptive statistics according to the data characteristics obtained were evaluated by t-test and correlation analysis. The overall score average of the attitude scale items is 4, indicating a positive attitude. Attitude scores were found to be higher in education faculty graduates than science faculty graduates, higher in graduate students than those who did not, and males than females. Attitude scores towards graduate education tended to decrease depending on age and professional seniority increase. Teachers' desire to improve themselves was the first reason for their desire to pursue a master's degree. Increasing postgraduate education opportunities for science teachers and opening programs with appropriate curricula can make a valuable contribution to improving the quality of science teaching.