Covid-19 sürecinde fen bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutum ve görüşlerinin incelenmesi (Elazığ ili örneği)
Investigation of attributes and opinions of science teachers on distance education in the Covid-19 process (Elazığ province)
  1. Tez No: 733953
  2. Yazar: PINAR DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 sürecinde Elazığ ili Merkez ilçesinde bulunan fen bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitime olan tutum ve görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılının II. döneminde Mayıs-Haziran aylarında uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, Elazığ ili Merkez ilçesinde bulunan 177 (94 kadın, 83 erkek) fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya çeşitli nedenlerle 23 öğretmen katılamamış ve araştırmanın örneklemini 154 (84 kadın, 70 erkek) öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verilerini toplamak için Ağır (2007) tarafından geliştirilmiş olan "Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilmiş yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Hem nicel hem de nitel yöntemle aynı anda kullanıldığı karma yöntemle veriler toplanmıştır. Öğretmenlerden toplanan nicel veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre katılımcıların uzaktan eğitime olan tutumlarının cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı saptanmıştır (p=.745>.05). Fakat az bir farkla erkek öğretmenlerin tutumları kadın öğretmenlerin tutumlarından yüksek çıkmıştır. Ayrıca öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı tutumları ile internet kullanım süreleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p=.299>.05). Bunun yanı sıra öğretmenlerin mesleki kıdemlerinin uzaktan eğitime olan tutumları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu [F = 4.339, p=.006>.05] ve hizmet yılı arttıkça öğretmenlerin tutumlarının olumsuz yönde değiştiği saptanmıştır. Aynı şekilde öğretmenlerin uzaktan eğitim hakkında bilgi sahibi olmaları, tutum düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı saptanmıştır (p=.210>.05). Öğretmenlerin lisansüstü eğitimi almaları uzaktan eğitime olan tutumunu olumlu yönde etkilemektedir (p=.0029
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the attitudes and opinions of science teachers in the central district of Elazığ province towards distance education during the Covid-19 process. The research is carried out in the II. of the 2020-2021 academic year. It was applied in the months of May-June. The universe of the research consists of 177 (94 female, 83 male) science teachers in the central district of Elazig. 23 teachers could not participate in the research due to various reasons and the sample of the research consists of 154 (84 female, 70 male) teachers. The“Attitude Scale Towards Distance Education”developed by Ağır (2007) was used to collect the quantitative data of the study. In addition, a structured interview form developed by the researcher was used. A lot of data was collected in the mixed method, where both quantitative and qualitative methods were used at the same time. The quantitative data collected from the teachers were analyzed using the SPSS program. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the quantitative findings obtained from the study, it was determined that there was no statistically significant difference in the attitudes of the participants towards distance education according to the gender variable (p=.745>.05). However, with a slight difference, the attitudes of male teachers were higher than the attitudes of female teachers. In addition, no statistically significant difference was found between teachers' attitudes towards distance education and the duration of internet use (p=.299>.05). In addition, it has been determined that there is a significant difference between the attitudes of teachers' professional seniority towards distance education [F = 4.339, p=.006>.05] and as the years of service increase, teachers' attitudes change negatively. Likewise, it was determined that teachers' knowledge about distance education did not make a significant difference in their attitude levels (p=.210>.05). Teachers' postgraduate education positively affects their attitudes towards distance education (p=.0029