Yoğun bakımda yatan COVID olan ve olmayan hastalarda candida kolonizasyonunun karşılaştırılması
Comparison of Candida colonization in intensive care unit patients with and without COVID-19: First prospective cohort study from Turkey
  1. Tez No: 758649
  2. Yazar: İLVANA ÇAKLOVİCA KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAYRE ERTURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, COVID-19 olan ve olmayan yoğun bakım hastalarını; Candida türlerinin zamanla değişen kolonizasyon özellikleri açısından karşılaştıran ilk prospektif kohort çalışmasıdır. Çalışmada Candida kolonizasyonunu belirlemek ve karşılaştırmak için 62 COVID ve 60 COVID olmayan YBÜ hastasından 1464 örnek alındı. Tüm örnekler CHROMagar Candida ve CHROMagar Candida Plus besiyerlerine inoküle edildi ve izole edilen tüm suşlar MALDI-TOF MS kullanılarak tür düzeyinde tanımlandı. Hasta grupları; izole Candida türleri, bölgelere göre dağılımları ve risk faktörleri açısından istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This is the first prospective cohort study comparing the time-varying colonization features of Candida species in ICU patients with and without COVID-19. In this study,1464 samples were taken from 62 COVID and 60 non-COVID ICU patients in order to determine and compare Candida colonization. All specimens were inoculated on CHROMagar Candida and CHROMagar Candida Plus media and all strains identified to the species level using MALDI-TOF MS. Patient groups were compared statistically in terms of isolated Candida species, distribution according to regions and risk factors.