Fen öğretiminde dijital öykü kullanımının öğrencilerin fen dersine yönelik tutumlarına, dijital okuryazarlık seviyelerine ve eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effect of using digital stories in science teaching on students' attitudes towards science lesson, digital literacy, critical thinking skills
- Tez No: 758648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT SERKAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilimleri öğretiminde dijital öykü kullanımının öğrenciler üzerinde çeşitli değişkenlere göre etkisini araştırmaktır. Dijital öykü ile ilgili alanyazın taraması yapılmıştır. Bu doğrultuda; dijital öykünün tanımı, dijital öykünün tarihsel gelişimi, eğitimde dijital öykünün yeri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Dijital öykülerin çeşitli değişkenler üzerindeki etkisini araştıran yurtiçi ve yurtdışında yapılan araştırmalar incelenmiştir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde dijital öykülerin daha çok Sosyal Bilgiler dersinde değerler öğretimi, Türkçe dersinde okuma-yazma öğretimi, tarih ve dil öğretimi alanlarında kullanıldığı görülmektedir. Bu nedenle fen öğretiminde dijital öykü kullanımının fen dersine yönelik tutuma, dijital okuryazarlığa, eleştirel düşünme becerisine etkileri araştırılmak istenmiştir. Dijital öykülerin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerine, belirlenen değişkenlerin etkisinin incelendiği bu araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemi içerisinde bulunan yarı deneysel desenlerden ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen kullanılmıştır (Gündüz 2019). Araştırmanın çalışma grubu, 2021/2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Biri deney grubu ( n=19), diğeri kontrol grubu (n=16) olmak üzere toplam 35 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplamak için Tosun ve Genç (2015) tarafından gerçekleştirilen“Fen Tutum Ölçeği”, Pala ve Başıbüyük (2020)'ın geliştirdiği“10-12 Yas Grubu Öğrencileri İçin Dijital Okuryazarlık Ölçeği”, Akar ve Uluçınar (2020) tarafından geliştirilen“İlkokul Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre fen bilimleri dersinde dijital öykü kullanımı fen dersine yönelik tutumu, dijital okuryazarlığı, eleştirel düşünme eğilimini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlara göre fen bilimleri ve diğer derslerde dijital öykü kullanımı arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of digital story usage on students according to various variables in science education. The literature related to the digital story has been scanned. In this direction; definition of digital story, historical development of digital story, information about the place of digital story in education are given. Researches conducted at home and abroad that investigate the impact of digital stories on various variables have been examined. When the studies conducted are examined, it is seen that digital stories are mostly used in the fields of values teaching in Social Studies course, literacy teaching in Turkish course, history and language teaching. Therefore, it was aimed to investigate the effects of digital story usage on attitude towards science lesson, digital literacy and critical thinking skills in science teaching. In this study, in which the effect of digital stories on elementary school third grade students was examined, a quantitative research method was used. Of the semi-experimental patterns included in the quantitative research method, a pre-test-post-test paired control group pattern was used (Gündüz 2019). The study group of the study consists of primary school third grade students affiliated to the Ministry of National Education during the fall semester of the 2021/2022 academic year. There were a total of 35 primary school third grade students, one of whom was in the experimental group (n=19) and the other in the control group (n=16). To collect data, Tosun and Young (2015) performed by“Science attitude scale”, a machete and Basibuyuk (2020)'s developed by“digital literacy for students in the age group 10-12 Scale”, flows and Uluçınar (2020), developed by“for elementary school students critical thinking Tendency Scale”was used. According to the results of the research, it was concluded that the use of digital stories in the science course positively affects the attitude towards the science course, digital literacy, and the tendency to think critically. According to these results, the use of digital stories in science and other courses can be increased.