CPAP uygulanan yenidoğanlarda beyaz gürültü, ninni ve örgü ahtapotun yenidoğanların bazı sağlık parametrelerine etkisi
The effects og white noise lullaby and knitted octopus on some health parameters of babies in CPAP applied newborns
  1. Tez No: 758653
  2. Yazar: NARİN BETÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışma CPAP uygulanan yenidoğanlarda beyaz gürültü, ninni ve örgü ahtapotun bazı sağlık parametrelerine (nabız, SPO2, konfor davranış ölçeği ve CPAP'tan çıkış süresi) belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, CPAP uygulanan yenidoğanlar oluşturdu. Evrenin örneklem sayısını müdahale ve kontrol gruplarının her birinde 32 hasta olmak üzere 128 hasta olarak belirlendi (%95 olasılıkla). Ancak çalışma süresince 109 bebeğe (Ahtapot=31, Ninni=26, Beyaz Gürültü=26, Kontrol=26) ulaşılabilmiş posthoc güç analizine göre etki gücü %96 olarak saptanmıştır. Randomizasyonu bilgisayarda yapılmıştır. Veriler,“Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği”,müzik çalar, tanışabilir desibel ölçüm cihazı kullanarak toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için kurumlardan izin ve etik onay alınmıştır."Verilerin değerlendirilmesinde kategori karşılaştırmalar yapılırken Ki Kare (χ2) ve Fisher testleri kullanılmıştır.Normal dağılım gösteren (parametrik) değişkenler gruplar arasındaki değerlendirmede,bağımsız gruplarda; T testi kullanılmıştır.Normal dağılım göstermeyen (nonparametrik) gruplar arasındaki değerlendirmede, Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen (nonparametrik) ölçümler kendi arasında değerlendirilirken Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a randomized controlled manner in order to determine some health parameters (pulse, SPO2, comfort behavior scale and exit time from CPAP) of white noise, lullaby and knitted octopus in newborns who underwent CPAP. The population of the study consisted of babies who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of Gaziosmanpaşa University Research and Application Hospital and underwent CPAP. The sample size of the universe was determined as 128 patients (95% probability), 32 patients in each of the intervention and control groups. However, 109 babies (Octopus=31, Lullaby=26, White Noise=26, Control=26) were reached during the study, and the effect power was determined as 96% according to the posthoc power analysis. Randomization was done on the computer. Data were collected using“Newborn İnformation Form”,“Newborn Comfort Behavior Scale”, a music player, and a familiar decibel measuring device. Permission and ethical approval were obtained from the institutions in order to carry out the research. Chi-square (χ2) and Fisher tests were used in the evaluation of the data while making category comparisons. T test was used. Mann Whitney U test was used in the evaluation between non-normally distributed (nonparametric) groups. Kruskal Wallis test was used when evaluating non-normally distributed (nonparametric) measurements.