Prostat karsinomlarının histopatolojik özellikleri (34 prostat karsinomunun gleason gradeleme sistemiyle değerlendirilmesi)
- Tez No: 13779
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada 1985- 1991 (Mart) yılları arasında G.Ü. Tıp Fakültesi Patoloji Ana- bilim dalma gelen 34 Prostat karsinomlu materyal (30 TUR materyali, 3 prostatektomi, 1 iğne biyopsisi)incelendi. Hazırlanan kesitler Hematoksilen-eozin boya yöntemiyle boyandıktan sonra kesitlerde neoplastik procesin varlığı, histopatholojik özellikleri, ge len materyaldaki dağılımı değerlendirildi. Tüm preperatların gradelendirilmesi Gleason sistemine göre yapılarak Gleason skoru hesaplandı. Gleason skoru 2-4 arasında olan vakalar iyi differansiye, 5-7 arasında olan vakalar orta differansiye, 8-10 arasında olan vakalar ise az differansiye olarak kabul edildi. Vakaların yaş gruplarına ve Gleason skoruna göre dağılımları belirlendi. Hastaların bir kısmında Gleason skoruna göre se rum PAP değerleri ve evreleri değerlendirildi. îstatitiksel olarak gruplar arası farkları göstermek için kesin Khi-kare (Fisher-exact) testi uygulandı ve yorum yapıldı, ilave olarak grade'le ön tanılar ve diffuz yada fokal tutulum patternleri arasındaki ilişki ista tistiksel olarak yorumlandı. Sonuç olarak, PAP t'liği gösteren ve yüksek evrede bulunan hastaların yüksek grade'li olma olasılıkları daha fazlaydı. TUR materyallerindeki tümör grade'iyle tümör volümü arasında her zaman korelasyonun mevcut olmadığı yine bu çalışmada gösteril di. 53
Özet (Çeviri)
§ÜMMA1Y tn this study, 34 prostatic carcinoma specimens (30 TUR materials, 3 prostatecto mies, 1 needle biopsy specimen) were evaluated for age distributions of the patients, histopathological findings and the presence of an intraepitelial neoplasia surrounding the invasive tumor. The sections were stained with hematoxylineosin and the tumor were graded according to Gleason's histological grading system. The cases with Glea- son score of 2 to 4 were considered as well- differentiated tumors, 5 to 7 as modera tely lwell differantiated, and 8-10 as poorly differantiated. A Correlation between Gle ason's scores and stages and serum PAP values were evaluated in a portion of patients. Exact Khi-sguare test was applied to analyse statistically the difference between these groups. The corelation between the preoperative diagnosis of the cases and focal or dif fuse involvement pattern were also analysed statistically by the same methold. The results showed that the cases with high levels of serum PAP value, and with higher clinical stages (C and D) had more probability to have a poorly differentiated tumor, which was statistically significant. However It is found that the tumor volüm did not have a significant correlation with the tumor grade in TUR materials. 54