Evaluation of industry 4.0 technologies' effect on economic, societal and environmental sustainability dimensions
Endüstri 4.0 teknolojilerinin ekonomik, toplum ve çevresel sürdürülebilirlik boyutlarına etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 758654
  2. Yazar: ZAID WAQASI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler artık sürdürülebilirliği değerlerine eklemeye meyilli, bu da bizi endüstrilerin dijitalleşmesine ve değer dağıtım zincirlerine ve ekonomik, toplum ve çevrenin üç sürdürülebilirlik yönüne katkılarının değerlendirilmesine getiriyor. Bu bağlamda, bilimsel literatürde yeterli rehberlik eksikliği vardır. Bu çalışma, Endüstri 4.0 teknolojilerinin sürdürülebilirlik derecelerinin her boyutta ölçülebilir sayısal değerler açısından doğrudan etkin katkısını değerlendirerek literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Burada, sürdürülebilirlik özelliklerinin sınıflandırılması için gerekli çerçeveyi sağlayan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (UNSDG'ler) değerlendiriyoruz. Sürdürülebilirlik derecelerinin değerlendirilmesi için Çok Nitelikli Karar Verme yöntemi – Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) uygulaması için çok seviyeli bir hiyerarşik yapı oluşturulmuştur. Sonuçlar, bir Endüstri 4.0 teknolojisi olan Endüstriyel Nesnelerin İnterneti'nin, Büyük Veri Analitiği ve Bulut ile tamamlanan en yüksek sürdürülebilirlik derecesine sahip olduğunu gösteriyor. Endüstri 4.0 teknolojisinin ticari kullanımı, sürdürülebilirlik etkisini artırmayı destekler, ancak her teknolojinin endüstri ve sürdürülebilirlik yönleri üzerinde farklı bir etkisi olacağından, her bir teknolojinin dikkatle analiz edilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Key businesses around the world are now inclined towards adding sustainability and its approaches to their values, which brings us to the digitization of Industries and its value delivery chains and evaluations of their contributions to the three sustainability aspects of economic, society and environment. In this regard, there is a dearth of adequate guidance in scientific literature. This study aims to contribute to literature by evaluating the direct effective contribution in terms of quantifiable numerical values of Industry 4.0 technologies' sustainability degrees among each dimension. Here we evaluate the United Nations Sustainable Development Goals (UNSDGs) which provide the necessary framework for the categorization of sustainability attributes. A multi-level hierarchical structure is constructed for the application of Multi Attribute Decision Making method – Analytical Hierarchy Process (AHP) for the evaluation of sustainability degrees. Results show that Industrial Internet of Things, being an Industry 4.0 technology has the highest sustainability degree complimented with Big Data Analytics and Cloud across the dimensions. The commercial utilization of Industry 4.0 technology favors to increase sustainability impact but each technology must be carefully analyzed because each technology will have a different impact on industry and sustainability aspects.