A Model study of ionospheric critical frequencies for telecommunication purposes
İyonosferik kritik frekansların haberleşme amaçlı olarak modellenmesi
- Tez No: 75868
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR TULUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZIYONOSFERIK KRİTİK FREKANSLARIN HABERLEŞME AMAÇLI OLARAK MODELLENMESİ BAYKAL, Şevket A. Yüksek Lisans,Havacılık Mühendisliği Bolumu Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yurdanur TULUNAY Aralık, 1998, 47 pages Bu tez Avrupa için anlık olarak iyonosferik kritik frekansların haberleşme amaçlı modellenmesi kapsamında hazırlanmıştır. Tez aynı zamanda COST251:IITS 'nin bir alt projesidir.COST251:IITS projesinin kapsadığı alan coğrafi olarak 35°G - 70°K enlemleri ve 10°B-60°D boylamları arasındadır. Teze konu olan iyonosferik kritik frekanslar doğası gereği kestirimi fiziksel formüllerle kolay olmayan bir haberleşme parametresidir. Yapılan araştırmalar sonucunda zamana, jeografik koordinatlara ve birçok doğal faktöre bağımlı olduğu tespit edilmiştir. Bu da radarlarda, navigasyon sistemlerinde ve HF haberleşmelerinde önceden kestirilmemesi durumunda büyük kayıplara yol açmaktadır. Kestirim yapmak için ise kullanılan en yaygın metodlardan biri veri analizi yöntemidir. Veri analizi yönteminde geriye dönük veriler kullanılarak, gelecekte olabilecekler hakkında kestirim yapılmaya çalışılmaktadır. Tezin amacı için de bu yöntem tercih edilmiştir. Anahtar Kelimden İyonesferik Kritik Frekanslar, Sunspot Sayısı, Fourier Analizi, Küresel Harmonikler, Least Square Method. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE MODEL STUDY OF IONOSPHERIC CRITICAL FREQUENCIES FOR TELECOMMUNICATION PURPOSES BAYKAL, Şevket A. M.S. Department of Aeronautical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Yurdanur TULUNAY December 1998, 47 pages The purpose of the thesis is to improve the instantaneous mapping and modeling of ionospheric critical frequencies over Europe as to fulfill one of the objectives of the COST251:IITS project. COST251:IITS area is between latitude 35°S - 70°N and longitudes 10°W-60°E. Ionospheric critical frequencies are of unpredictable nature and this variation depend on time, geographic coordinates and other natural factors such as geomagnetic storms. This unpredictable variability greatly limits the efficiency of operation of communication, radar and navigation systems which employ HF radio waves. We develop a models based on past data and R12 index in order to give a baseline value for foF2. Keywords : Ionospheric Critical Frequency, Sunspot Number, Fourier Analysis, Spherical Harmonics, Least Square Method. Ill