GPS sinyalleri ile konum belirlemede iyonosferik etkilerin incelenmesi
Exploring ionospheric effects on global positioning by GPS signals
  1. Tez No: 243904
  2. Yazar: OLCAY GÜMRÜKCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yüksek doğruluklu konum belirleme sistemi olan GPS (küresel konum belirleme sistemi) başlangıçta askeri amaçlı kullanım için geliştirilmesine rağmen, teknolojideki gelişmeler sayesinde günlük hayatta da pek çok uygulama olanağı bulmuştur. GPS sinyalleri aracılığı ile iyonosfer elektron yoğunluğu profili elde edilebilmekte, iyonosfer toplam elektron içeriği (TEC) incelenebilmekte, iyonosferik düzensizlikler araştırılabilmektedir. İyonosfer ve troposfer tahminleri yapılabilmektedir. Güneşin aktivitesine bağlı olarak iyonosferin elektron yoğunluğundaki sürekli değişim, iyonosferden geçen GPS sinyallerinin gecikmesine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında GPS tekniğinden faydalanarak GPS sinyalleri üzerindeki iyonosfer etkileri araştırılarak, farklı iyonosfer modelleri incelenmiş ve IRI iyonosfer modeli kullanılarak elektron yoğunluğunun yükseklikle değişimi ve TEC değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although GPS (Global Positioning System) that is a location determining system in high accuracy, has been developed for military purpose usage at the beginning, thanks to the developments in technology has found implementation possibility in daily life as well. Density profile of the ionosphere electron can be obtained through GPS signals and, Total Electron Content (TEC) of ionosphere can be examined and, ionospheric irregularities can be researched. In addition, Ionosphere and Troposphere estimations also can be performed. Depending on the activity of the Sun, continuous changing at the electron density of ionosphere can cause delay of the GPS signals that passing through the ionosphere. In this thesis study, by deriving benefit from GPS technique, the effects of ionosphere upon the GPS signals were researched; different ionosphere models were examined and, the changing of the electron density with altitude and TEC value were obtained by using IRI ionosphere model.