Finansal piyasalarda teknik analiz yöntemi ile algoritmik alım satım stratejilerinin oluşturulması ve algoritmik ticaretin finansal piyasalar üzerindeki etkisi
Creating algorithmic trading and trading strategies by technical analysis in financial markets and the effect of algorithmic trading on financial markets
  1. Tez No: 758712
  2. Yazar: SAMET KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KEREM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde finansal piyasalarda alım-satım işlemlerinde kullanılan teknik analiz üzerinde yoğunlaşılmış olup, teknik analizin ne olduğu ve nasıl kullanılması gerektiği üzerine odaklanılmıştır. Çalışmada teknik analiz standart kalıpların ötesinde stratejiler bütünü olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde teknik analizin yardımıyla finans piyasalarında son zamanlarda popüler olan algoritmik ticaretin ne olduğu konusunda geniş bir perspektif sunulmuş, algoritmik ticaret stratejileri üzerinde deneysel çalışmalarla testler yapılmıştır. Yapılan testler ile algoritmik ticaret kullanılarak makine öğrenmesini sağlayıp, duygulardan uzak otomatik al-sat sistemleri üretilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise teknolojik gelişmelerin finansal piyasalar üzerindeki etkileri ele alınmış olup, yüksek frekanslı algoritmik ticaretin piyasalardaki likidite, volatilite (oynaklık) ve fiyat keşfi üzerindeki etkilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first part of the study covers technical analysis used in trading securities in financial markets and focuses on what technical analysis is and how it should be used. In the study, technical analysis was regarded as a set of strategies beyond standard patterns. In the second part, from the standpoint of technical analysis, a broad perspective on algorithmic trading, which has become very popular recently, has been presented, and tests have been conducted on algorithmic trading strategies using experimental studies. Using algorithmic trading machine learning was provided and automatic buy-sell systems free of emotions were produced. In the last part of the study, the effects of technological developments on financial markets are discussed and the effects of high-frequency algorithmic trading on liquidity, volatility and price discovery are evaluated.