Relationship between foreign exchange rates and foreign direct investments evidence from Turkey
Döviz kurları ve doğrudan sermaye yatırımları arasındaki ilişkinin analizi : Türkiye üzerine bir uygulama
- Tez No: 758758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye son yirmi yılda yükselen ekonomik ülkelerden biridir, Türkiye'nin ekonomisi ekonomik büyümenin motorunu finanse etmek için doğrudan yabancı yatırımlara bağımlıdır. Türkiye, yabancı yatırımı kapmak için döviz kuru ile döviz kuru arasındaki ilişkiyi etkileyen önemli bir değişken olan Türk Lirası üzerindeki talep ve arz ile ilgili piyasa mekanizması aracılığıyla döviz kuru yapmak için gerekli olan açık piyasa yöntemine bağlıydı. doğrudan yatırım DYY. Bu yazıda, döviz kurunun Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırım üzerindeki etkisini inceleyeceğim.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the emerging economic countries in the last two decades, the economic of Turkey is depending on foreign direct investment to finance the engine of economic growth. In order to grab the foreign investment, Turkey was depending on the open market method which required to make the exchange rate is working through market mechanism related to demand and supply on Turkish Lira which is an important variable affecting the relationship between the exchange rate and foreign direct investment FDI. In this paper I will study the effect of Exchange rate on FDI inward Turkish economy.