Experimental impact analysis of the refrigerator cable design on disturbance power test
Buzdolabı kablo tasarımının bozulma gücü testine deneysel etki analizi
  1. Tez No: 758803
  2. Yazar: FIRAT ARAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Her geçen gün artan elektronik ürün çeşitliliği birçok test ve kontrolü de beraberinde getirmektedir. Özellikle buzdolabı gibi kullanıcıların hayatında büyük bir yeri olan ve neredeyse tüm ömrü boyunca hiç durmadan çalışan bir ürün için son kullanıcıyı etkileyebilecek tüm uyumluluk testleri yapılmalıdır. Elektromanyetik uyumluluk (EMC) testleri bu testlerin en kritik olanıdır. Bu çalışmada, EMC testlerinden biri olan bozucu güç testinin ürünün değişen özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Buzdolabında kullanılan üç farklı kablo yapısının bozucu güç testine etkisi araştırılmıştır. Bu testler, farklı kablo yapıları kullanılarak üç üründe 10 farklı frekansı kapsayacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu testlerin osiloskop sonuçlarını ve frekanslara karşılık gelen marjin değerlerini içeren tablolar doküman içerisinde yer almaktadır. Ayrıca her bir kablo yapısı ve kablolar arasındaki farkları içeren görseller eklenmiştir. Bu testlerin sonuçları ve analizleri tezde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing variety of electronic products brings with it many tests and controls. Especially for a product such as a refrigerator, which has an important place in the lives of users and works non-stop for almost its entire life, all compatibility tests that may affect the end-user must be carried out. Electromagnetic compatibility (EMC) tests are the most critical of these tests. In this study, the effect of the disturbance power test, one of the EMC tests, on the changing properties of the product was investigated. The effect of three different cable structures used in the refrigerator on the disturbance power test was investigated. These tests are carried out to cover 10 different frequencies in three products using different cable structures. Tables containing the oscilloscope results of these tests and the margin values corresponding to the frequencies are included in the document. In addition, visuals containing the differences between each cable structure and cable have been added. The results and analyzes of these tests are included in this thesis.